Home / Polityka / Polityka regionalna / Turcja: Swoboda noszenia chust ponownie głównym tematem w parlamencie
Hijab - todayszaman.com

Turcja: Swoboda noszenia chust ponownie głównym tematem w parlamencie

W piątek, po czwartkowej, historycznej sesji tureckiego parlamentu, cztery posłanki, po raz pierwszy od 14 lat, uczestniczyły w obradach rządu w chustach. Prezydent i przedstawiciele wszystkich partii politycznych okrzyknęli swobodę noszenia hijabu w parlamencie przełomową zmianą.

Prezydent Abdullah Gül podziękował partiom politycznym za udział w zniesieniu zakazu. Każda z opcji politycznych przyczyniła się do normalizacji prawa w Turcji, dodała głowa państwa.

Cztery deputowane z ramienia Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) Sevde Bayazıt Kaçar, Gönül Bekin Şahkulubey, Nurcan Dalbudak oraz Gülay Samancı wkroczyły na obrady w muzułmańskich chustach. Co ciekawe, nie wywołało to protestów opozycji, za wyjątkiem czołowego polityka partii CHP, Faruka Loğoğluna, który w poniedziałek otwarcie skrytykował nakrycia głów kobiet.

Zmiana przywróciła długo tłumione prawo, które do tej pory  faworyzowało określoną grupę (tj. kobiety nie noszące hijabów), powiedział Premier Recep Tayyip Erdogan, zwracając się do narodu w przemówieniu telewizyjnym w czwartek w nocy. Dodał, że rządowy pakiet demokratyzacji zakończył niedawno dyskryminację wierzących kobiet w Turcji. Pakiet reform zlikwidował zakaz noszenia chusty w instytucjach państwowych. Wiele „zakrytych kobiet” doświadczało ogromnych trudności w swoim życiu z powodu wspomnianego zakazu. Rząd będzie równo traktował zarówno kobiety w hijabach jak i te, które nie noszą chusty, dodał premier Turcji.

- Prawdziwy sekularyzm to wolność religijna i poszanowanie wiary każdego z nas. Teraz jest inaczej, jest nowa Turcja – stwierdził wicepremier Bülent Arınç.

Wiceprzewodniczący CHP Akif Hamzaçebi powiedział, że liberalne podejście jest konieczne w tej sprawie.

- Turcja pokonała ten problem konsensusem – dodał Hamzaçebi, nazywając osiągnięcie wielkim zyskiem dla demokracji.

Tymczasem Merve Kavakçı, która w 1999 roku została usunięta z sali obrad z powodu hijabu, wyraziła swoje zadowolenie ze zmiany prawa, mówiąc, że jest to pozytywny krok w kierunku rozwoju praw człowieka. Zmiana powinna utorować drogę do zniesienia zakazu noszenia chusty w innych instytucjach, takich jak sądy, wojsko i policja, powiedziała Kavakçı. Została ona wybrana do parlamentu z ramienia Partii Cnoty (FP) w 1999 roku, ale nie pozwolono jej objąć funkcji posłanki, ponieważ nosiła chustę.) Co więcej, Trybunał Konstytucyjny orzekł, że noszenie chusty w Parlamencie było naruszeniem konstytucyjnej zasady świeckości. Postępowanie przed Trybunałem ostatecznie doprowadziło do likwidacji partii w 2001 roku.

Dyskryminacja kobiet się skończyła, stwierdził wicepremier Bekir Bozdağ. Dodał, że zakaz noszenia chust w parlamencie i instytucjach publicznych był „produktem haniebnej historii Turcji”. Rozwój jaki nastąpił jest, według polityka,  znaczącym postępem w stronę demokratyzacji w Turcji.

Czy rzeczywiście?

Źródło: todayszaman

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE