Home / Społeczeństwo / Turcja: Sytuacja w transplantologii nerek

Turcja: Sytuacja w transplantologii nerek

 

 

 

 

 

 

Dializoterapia, obok przeszczepu nerki, to często jedyna metoda, która w przypadku zniszczenia organów lub ich braku jest w stanie utrzymać pacjenta przy życiu przez wiele lat.

W całej Turcji dializowanych jest 53 744 osób. Spośród tej grupy 1693 osoby czekają na pilny przeszczep nerki.  Zgodnie z danymi Departamentu Transplantologii i Dializ, podlegającemu Ministerstwu Zdrowia, w 2012 roku nerkę otrzymało 978 z 2671 obywateli pilnie oczekujących na przeszczep. Do tej pory w całym kraju przeprowadzono 4952 przeszczepy nerek. 1297 osób zmarło oczekując na operację transplantologiczną. Po przeszczepie zmarło 91 osób.

Pracujący w Centrum Transplantologicznym przy Uniwersytecie Pamukkale doc. dr Çağatay Aydın twierdzi, że na podstawie danych dostarczonych przez Ministerstwo Zdrowia należy wnioskować, iż w 2015 roku w kraju będzie około 120 tysięcy pacjentów z przewlekłą chorobą nerek. Aydın zauważa też, że  dializoterapia jest o wiele droższym rozwiązaniem: roczne dializy dla jednego pacjenta to koszt 30 tysięcy dolarów, podczas gdy przeszczep kosztuje 10 tysięcy dolarów.

 

Źródło: hurriyet.com.tr

About Karolina Pedich

KOMENTARZE