Home / Gospodarka / Turcja: Szansa dla islamskiej bankowości

Turcja: Szansa dla islamskiej bankowości

Turecki islamski sektor bankowy potroił się w ciągu 10 lat, osiągając wartość 100 miliardów dolarów w 2013 roku, podczas gdy będzie mieć jeszcze więcej możliwości, jeśli sprosta zagranicznemu popytowi, oferując więcej instrumentów finansowych – wynika z raportu Ernst & Young.

Bankowość islamska, która spełnia wymagania prawa szariatu – nie pobiera odsetek – okazała się wybitnym systemem w czasie, kiedy europejskie banki, które były podstawą globalnego sektora, są tylko nieznacznie wychodzą z następstw kryzysu finansowego. Islamski sektor bankowy oferuje ogromne możliwości dla Turcji, która również jako kraj ma w niej swój udział. Bankowość nieoprocentowana w świetle wartości i obecności na rynku banków islamskich, znana jest również pod nazwą banków uczestnictwa.

Raport opublikowany przez Ernst & Young na temat sektora bankowego pokazuje, że tureckie banki uczestnictwa powiększyły swój kapitał każdego roku średnio o 19 % ,a ich wielkość handlowa osiągnęła 1,3 miliarda dolarów w 2011 roku.

Obecnie banki w Turcji oferujące odsetki od bezpłatnych usług dla swoich klientów, posiadają 5% całego rynku bankowego o wartości 31 miliardów dolarów. Raport przewiduje, że Turcja będzie zwiększać rozmiar bankowych udziałów do ponad 100 miliardów dolarów.

Jak dotąd, od sierpnia zeszłego roku, turecka bankowość islamska posługiwała się tylko jednym instrumentem z certyfikatem przyzwolenia ‚sukuk’, ale są jeszcze trzy poza odsetkowe instrumenty finansowe stosowane na rynkach międzynarodowych.

Turecka Rada Rynku Kapitałowego (SPK) ogłosiła, że na początku tego miesiąca ​​przygotuje niezbędne przepisy dla wprowadzenia trzech nowych, zgodnych z islamskimi instrumentami finansowymi, będących uzupełnieniem istniejących pozwoleń sukuk.

Według raportu, wydatki na obsługę nowych nie-procentowaych instrumentów finansowych dla zagranicznych inwestorów z Azji i Zatoki Perskiej krajów oraz na sfinansowanie planowanych tureckich inwestycji infrastrukturalnych wyniosą do końca 2013 roku 20 miliardów dolarów.

 

Źródło: turkishweekly.net

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE