Home / Gospodarka / Infrastruktura / Turcja: Szybka linia kolejowa Ankara-Stambuł

Turcja: Szybka linia kolejowa Ankara-Stambuł

W 2003 r. Tureckie Koleje Państwowe (TCDD) rozpoczęły swój najbardziej prestiżowy projekt budowy szybkiej linii kolejowej o łącznej długości 533 km, łączącej Ankarę ze Stambułem. Po zakończeniu budowy czas przejazdu szybkiego pociągu na tym odcinku skróci się z obecnych 7 do zaledwie 3 godzin i 10 minut.

W 2009 r. zakończono pierwszą fazę projektu, w ramach której połączono Ankarę z Eskişehir. W drugiej fazie linia kolejowa połączy Eskişehir z Pamukova, dalej 22,9 km trasa powiedzie korytarzem nowobudowanych tuneli, mostów i wiaduktów kolejno przez Geyve, Doğancay i Sapanca omijając Arifiye, co pozwoli skrócić czas całkowitego przejazdu do 3 godzin. Maksymalna prędkość na tym odcinku wyniesie 250 km/h.

21 lutego 2012 r. ogłoszono przetarg na budowę 22,9 km odcinka mostów i tuneli, rozstrzygnięcie przetargu powinno zakończyć się w nadchodzących tygodniach, kiedy to zaplanowano realizację inwestycji. Prace przy budowie tego odcinka potrwają do IV kwartału 2013 r. Na pozostałych odcinkach przy pracach konstrukcyjnych związanych z budową infrastruktury szynowej oraz  zawieszaniu drutów elektrycznych na trzy zmiany pracuje przeszło 2 tys. robotników.  

TCDD planuje udostępnić pasażerom cały odcinek szybkiej linii kolejowej Ankara-Stambuł do końca 2013 r.

 

Źródło:  ntvmsnbc.com

About Dorota Mikolajczyk

KOMENTARZE