Home / Gospodarka / Turcja: Szybkobieżnym pociągiem z Ankary do Stambułu pojedziemy już za 2 tygodnie
Pociąg w Turcji - haber.stargazete.com

Turcja: Szybkobieżnym pociągiem z Ankary do Stambułu pojedziemy już za 2 tygodnie

Długo oczekiwana linia kolejowa dla pociągów szybkobieżnych pomiędzy stolicą Turcji Ankarą, a jej największym miastem Stambułem zostanie oficjalnie otwarta przez premiera Recepa Tayyipa Erdoğana w dniu 25 lipca, ogłosił turecki minister transportu Lütfi Elvan.

Przewiduje się, że nowa linia kolejowa skróci czas podróży o 40 proc. do ok. 3,5 h.

Zgodnie ze wstępnymi planami i zapowiedziami nowa linia kolejowa miała być otwarta w maju br. Projekt został jednak opóźniony o kilka miesięcy ze względu na kilka prób „sabotażu”, dodał Elvan.

W Turcji obecnie funkcjonują 3 linie kolejowe szybkiego ruchu pomiędzy miejscowościami Ankara, Konya i Eskişehir. Tureckie Koleje Państwowe ogłosiły w styczniu, że w budowę nowych linii szybkobieżnych zainwestują w 2014 r. blisko połowę swojego budżetu (1,8 mld TL). Poprawa infrastruktury kolejowej w Turcji obywa się w ramach szerokiej gamy projektów budowlanych, których ukończenie jest planowane na stulecie powstania Republiki Tureckiej w 2023 r.

Źródło: haber.stargazete.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE