Home / Polska i Bałkany / Turcja: Szymon Chojnacki na XII Festiwal Pianistycznym w Antalyi

Turcja: Szymon Chojnacki na XII Festiwal Pianistycznym w Antalyi

W Antalyi trwa XII edycja Festiwalu Pianistycznego, którego pomysłodawcą jest Fazıl Say. Festiwal ten, pod względem profesjonalizmu uczestniczących w nim muzyków, międzynarodowego prestiżu, rangi oraz przeznaczonego na ten cel budżetu, konkuruje z Festiwalem Muzycznym w Stambule. Na jego korzyść przemawia również istotny fakt związany z udzielanym mu lokalnym wsparciem finansowym.
Festiwal rozpoczął się 25 listopada i potrwa do 17 grudnia br. Otworzył go swoim koncertem twórca Festiwalu, u boku którego wystąpił młody i utalentowany trębacz Gabor Boldoczki, a akompaniował im im Gürer Aykal wraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną z Antalyi.
Dzień 1 grudnia, jak co roku, poświęcony jest wspomnieniom muzycznym. W tym roku skupiono się na Ferencu Liszcie. W październiku tego roku obchodzono bowiem 200. rocznicę jego urodzin. Z tej okazji para popularnych pianistów: Dezsö Ranki wraz z żoną Edit Klukon, zaprezentują nieznane dotychczas w Turcji utwory węgierskiego kompozytora.
Tradycyjne na Festiwalu odbędzie się Koncert Młodych Talentów, w którym udział wezmą Eylül Esme Bölücek, Suzanna Rudanovskaya, Ayşegül Yörükoğlu oraz Lara Melda. Ponadto wśród wielu sław usłyszeć będzie można takich artystów jak pianiści Birsen Uucan i Elif Şahin, a także partie basowe w wykonaniu Szymona Chojnackiego, również u boku Fazıla Saya.

Tekst: radikal.com.tr, tłum. i red. Monika Obojska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE