Home / Bałkany / Turcja / Turcja: Telefon z Davos do premiera Erdoğana

Turcja: Telefon z Davos do premiera Erdoğana

Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum) ma nadzieję na powrót tureckiego premiera Erdoğana na szczyt w Davos „tak szybko, jak to możliwe”, powiedział 22 stycznia europejski koordynator grupy. Jak podaje Agencja Informacyjna Anatolia (Anatolia News Agency) Martin Bruncko stwierdził, że stosunki między Turcją a forum były w „stanie idealnym”, pomimo kryzysu, który wybuchł między moderatorem a Erdoğanem w 2009 r.

„Jesteśmy wdzięczni za udział przywódców w naszych spotkaniach. Wierzymy, że premier Erdoğan chciałby do nas dołączyć, ale nie był w stanie z powodu napiętego harmonogramu. W tym roku w World Economic Forum weźmie udział wicepremier Turcji, Ali Babacan. Mamy jednak nadzieję zobaczyć jak najszybciej tureckiego premiera w Davos” – powiedział Bruncko.

Erdoğan nie uczestniczył w forum od czasów sprzeczki pomiędzy nim a moderatorem dyskusji z byłym prezydentem Izraela, Shimon Peresem, w 2009 roku.

Tegoroczny szczyt w Davos otwarto wczoraj w Szwajcarii. Bruncko stwierdził, że główny temat spotkania w tym roku został opisany jako „sprężysty dynamizm”, aby przypomnieć światowym przywódcom o konieczności dynamiki wzrostu. Powiedział, że niektóre zagrożenia ekonomiczne i środki, które należy określić, powinno podjąć się w celu utrzymania tej właśnie dynamiki.

Bruncko wymienia Turcję jako przykład sprężystego dynamizmu, chwaląc ją jako jedną z najbardziej dynamicznych gospodarek na świecie, nie tylko w Europie.

Wicepremier Ali Babacan, minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoğlu, minister energetyki Taner Yıldız, minister rodziny i polityki Społecznej Fatma Şahin, a także gubernator Banku Centralnego Erdem Başçı, wezmą udział w globalnym spotkaniu, którego zakończenie zaplanowana na 27 stycznia. Wybitne postacie ze świata biznesu tureckiego takiego jak Güler Sabancı, Ferit Şahenk, Ahmet Çalık, Cüneyt Zapsu, Tuncay Özilhan i Arzuhan Doğan Yalçındağ, jak również uznana turecka pisarka Elif Şafak również wezmą udział w forum gospodarczym.

Inni główni uczestnicy to m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Wielkiej Brytanii David Cameron, premier Włoch Mario Monti i premier Rosji Dmitrij Miedwiediew, a także sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon, szef MFW (Międzynarodowego Funduszu Walutowego) Christine Lagarde i prezes Banku Światowego Jim Yong Kim.

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE