Home / Społeczeństwo / Turcja: Terapia muzyką przyspiesza leczenie pacjentów

Turcja: Terapia muzyką przyspiesza leczenie pacjentów

Terapia muzyką, która znana jest i stosowana na całym świecie już od wielu lat jako sposób leczenia pacjentów, teraz zyskała uznanie również wśród tureckich lekarzy.

Muzyka na żywo pozwala obniżyć poziom stresu oraz ciśnienia krwi. Powoduje zmniejszenie także stanów depresyjnych oraz napięć nerwowych – oznajmił czołowy turecki kardiochirurg Bingür Sönmez.

Sönmez dodał również, że w średniowieczu Europejczycy borykający się z problemami natury psychologicznej byli karani, natomiast w Imperium Seldżuckim oraz Osmańskim ludność leczono muzyką suficką.

Pacjenci poddawani są terapii muzyką na żywo dwa razy dziennie, w wymiarze 15 minut rano i wieczorem. Badania pokazują, że nawet tak krótkie sesje potrafią wpływać bardzo korzystnie na ich zdrowie. Dla każdego pacjenta muzyka dobierana jest indywidualnie, w zależności od potrzeb chorego ustalonych na podstawie wcześniej przeprowadzonego wywiadu.

Badania prowadzone w Europie potwierdziły, że u osób z wysokim ciśnieniem krwi, które słuchały muzyki, problem ten znacznie się zmniejszył.

 

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Monika Obojska

KOMENTARZE