Home / Społeczeństwo / Turcja: Tespih, muzułmański różaniec na wagę złota

Turcja: Tespih, muzułmański różaniec na wagę złota

İbrahim Özdemir, mieszkaniec Kırşehir położnego w Środkowej Anatolii, jest posiadaczem liczącej ponad 1 tys. sztuk imponującej kolekcji muzułmańskich różańców zwanych w języku tureckim tespih.

Özdemir, dziś już 71-letni mężczyzna, zdobył pierwszy egzemplarz do swojej kolekcji w 1947 roku, kiedy to otrzymał tespih od swojego ojca. Obecnie w skład zbioru wchodzi ponad 1 tys. sztuk, włączając w to egzemplarze wykonane zarówno z drewna, kości zwierząt, różnych metali jak złoto i srebro oraz minerałów. W jego posiadaniu znajduje się również unikatowy egzemplarz należący kiedyś do osmańskiego sułtana Mehmeda V Reşada. Inspiracją dla utworzenia własnej kolekcji stała się istniejąca już wystawa muzułmańskich różańców jaką zobaczył w niemieckim muzeum w 1970 roku.

W celu poszerzania swojej kolekcji, a także poszukiwania wyjątkowych egzemplarzy Özdemir uczestniczył w licznych aukcjach na terenie całej Turcji. W miastach takich jak Kayseri, Konya, Şanlıurfa, czy Stambuł istnieją specjalne miejsca, gdzie właściciele zabytkowych muzułmańskich różańców z wielu regionów kraju spotykają się każdego dnia w celach handlowych.

Zadaniem Özdemira każdy tespih jest niezwykle cenny dla tych, którzy znają wartość tych przedmiotów, natomiast wszystkie eksponaty z kolekcji mają ogromne znaczenie dla ich właściciela. One podnoszą moje morale oraz pomagają mi oddychać – stwierdził Özdemir, który w dalszym ciągu kontynuuje swoją pasję i poszukuje nowych egzemplarzy w celu powiększenia kolekcji.

 

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Monika Obojska

KOMENTARZE