Home / Gospodarka / Energetyka / Turcja: TPAO w poszukiwaniu złóż gazu i ropy

Turcja: TPAO w poszukiwaniu złóż gazu i ropy

26 kwietnia br. Turecka Korporacja Naftowa (TPAO) przystąpi do wierceń w Tureckiej Republice Północnego Cypru (KKTC) w regionie Famagusta, w okolicach wioski Sınırüstü. Odwierty sięgające 3 tys. metrów przeprowadzone zostaną na lądzie w obrębie platformy Turk Yurdu 1 w celu przeszukania i oceny potencjału ropy i gazu w tym regionie, oświadczył minister energetyki Taner Yıldız.

Przez ostatnie tygodnie w północnej części tureckiego Cypru tureckie ekipy badawczo-techniczne kontynuowały przygotowania gruntu do przeprowadzenia odwiertów oraz instalacji sond służących zidentyfikowaniu miejsc odwiertów. 90 proc. sprzętu wiertniczego pochodzi z miasta Batman.

Warto wspomnieć, że w 2011 r. Turcja wraz z Turecką Republiką Północnego Cypru podpisały porozumienie o współpracy w zakresie poszukiwań i wydobycia węglowodorów w północnej części Cypru. Powodem wzrostu zainteresowania Turcji poszukiwaniem surowców energetycznych w okolicach Cypru i na Morzu Śródziemnym było przystąpienie greckiej Republiki Cypryjskiej do poszukiwań gazu we współpracy z Izraelem.

 

Źródło: ekonomi.haberturk.com, turkishny.com

About Dorota Mikolajczyk

KOMENTARZE