Home / Bałkany / Turcja / Turcja: Tragiczna wędrówka tureckich alpinistów

Turcja: Tragiczna wędrówka tureckich alpinistów

Do wypadku doszło w regionie czarnomorskim, w prowincji Kastamonu, w kanionie Valla, gdzie w sobotę, 18 sierpnia, grupa wspinaczy górskich rozpoczęła marsz przez drugi co do wielkości na świecie kanion o długości 12 kilometrów. Z powodu złych warunków pogodowych grupa zgubiła się i wezwała pomoc.

Władze miasta Pınarbaşı zorganizowały szeroko zakrojoną akcję ratunkową. Helikopter ratunkowy zbliżył się do podanych przez wspinaczy współrzędnych, jednak z powodu niesprzyjających warunków pogodowych nie mógł lądować. Z powietrza zrzucono siedem paczek ratunkowych zawierających ubrania i pożywienie, wspinacze jednak dotarli do trzech. Zła pogoda i zmrok uniemożliwiły poprowadzenie akcji ratunkowej nocą. W poniedziałek, 20 sierpnia, do wspinaczy dotarły dwie grupy żandarmerii.

W wyniku wypadku, 19 sierpnia, jeszcze przed wykręceniem przez wspinaczy numeru ratunkowego, śmierć poniosła jedna osoba, Anıl Bakan. Ciało odnaleziono w wodzie.

Siedmioosobowa grupa składała się zarówno z profesjonalistów, jak i amatorów wspinaczki górskiej. Do kanionu Valla weszli po raz pierwszy.

 

Źródło: haberturk.com, hurriyet.com.tr, www.sabah.com.tr

About Karolina Pedich

KOMENTARZE