Home / Kultura / Festiwale / Turcja: Trwa Stambulski Festiwal Jazzowy
Festiwal Jazzowy - haberler.com

Turcja: Trwa Stambulski Festiwal Jazzowy

Lipiec to czas, kiedy Stambuł wypełniają znane nazwiska jazzowej sceny muzycznej. Tegoroczna 21. edycja Stambulskiego Festiwalu Jazzowego (1-14 lipca) ponownie przyciągnęła do kulturalnej stolicy Turcji gwiazdy dużego formatu.

Po raz pierwszy w Stambule wystąpi Katie Melua, jedna z najpopularniejszych brytyjskich artystek młodego pokolenia, o której wystarczy powiedzieć, że ma na swoim koncie już 11 milionów sprzedanych albumów i 56 platynowych płyt. Fani bluesa oraz znanego z serialu „Doktor House” i wszechstronnie uzdolnionego artysty Hugh Lauriego tym razem będą mogli poznać jego talent od strony muzycznej.

Nad Bosforem nie zabraknie też  mistrzów polskiego współczesnego jazzu: Leszka Możdżera, Tomasza Stańki, trio Stryjo i Mitch&Mitch.

Tegoroczny projekt otwartych dla publiczności plenerowych koncertów pt. „Jazz w parkach” odbędzie się 5 lipca w Nişantaşı Sanat Parkı. Na początku wystąpią finaliści Young Jazz Competition (Baturay Yarkın Trio / Cazzip Project / Mikado / Nom Trio / Tümer Uluçınar Quartet), a gwiazda wieczoru, którą będzie Jon Batiste&Stay Human przeniesie wszystkich do kolebki prawdziwego nowoorleańskiego jazzu.

Podczas plenerowego koncertu wystąpi również polski zespół Mitch & Mitch, którego dziewięciu członków „ukrywa się” pod pseudonimami związanymi z imieniem „Mitch” i „miesza zachodnią muzykę z japońskimi balladami, mambo i z psychodelicznym disco”. Ich oryginalne kompozycje i poczucie humoru zapowiadają bardzo ciekawy koncert.

Opracowała: Hanna Toboła

Źródło: caz.iksv.org, hurriyetdailynews.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE