Home / Gospodarka / Turcja: Trzeci most w Stambule połączył Europę z Azją
Trzeci most w Stambule - hurriyetdailynews.com

Turcja: Trzeci most w Stambule połączył Europę z Azją

W niedzielę 6 marca zainstalowano ostatni odcinek trzeciego mostu nad Bosforem, łączącego Europę i Azję autostradą i linią kolejową.

W zorganizowanej z tej okazji ceremonii uczestniczył Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan, premier Ahmet Davutoğlu, Minister Transortu Binali Yıldırım, inni ministrowie i urzędnicy.

Podczas uroczystości prezydent Erdoğan odniósł się do wcześniejszych protestów ekologów, którzy sprzeciwiali się realizacji projektu ze względu na obawy, że budowa nowych dróg doprowadzi do zniszczenia lasów w północnej części miasta.

- To historyczny dzień – powiedział minister Yıldırım, chwaląc projekt. – Jest to najszerszy most wiszący na świecie, który posiada również infrastrukturę kolejową. Żaden inny most na świecie nie został zbudowany w czasie krótszym niż 3 lata. Dodał, że w przeciwieństwie do dwóch pierwszych mostów nad Bosforem, głównym wykonawcą trzeciego mostu była turecka spółka.

Most wraz z podłączeniem dróg będzie gotowy do końca sierpnia, powiedział Yıldırım. Podziękował również prezydentowi, wszystkim ministrom, którzy przyczynili się do realizacji projektu, a także robotnikom i inżynierom, którzy zbudowali most.

Po oficjalnej ceremonii prezydent Erdoğan spotkał się z pracownikami pod przewodnictwem prezesa głównego wykonawcy IC Holding Ibrahima Çeçena. Efektem negocjacji będzie wypłata 3000 TL każdemu z ponad 6000 pracowników, którzy przyczynili się do budowy mostu.

Most, który ma 1,4 km długości i 59 m szerokości, będzie miał 8 pasów ruchu drogowego i 2 tory kolejowe.

Źródło: milliyet.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE