Home / Gospodarka / Infrastruktura / Turcja: Trzecia kategoria systemu ILS usprawnia ruch lotniczy w Ankarze

Turcja: Trzecia kategoria systemu ILS usprawnia ruch lotniczy w Ankarze

Opady śniegu, mgła, niskie temperatury i mroźny wiatr utrudniały przez ostatni tydzień ruch na lotnisku Esenboğa, obsługującym krajowych i międzynarodowych pasażerów. Przy tak trudnych warunkach atmosferycznych prowadzenie większości operacji lotniczych umożliwił system naprowadzania radiowego ILS CAT III, który został wdrożony na trzecim pasie lądowym lotniska w 2011 r.

– Ostatnie dni pokazały nam jak bardzo niezbędny jest system podwyższonej kategorii ILS. Podczas, gdy złe warunki pogodowe i ogromne ograniczenie widzialności całkowicie sparaliżowały ruch większości tureckich lotnisk, Ankara odwołała jedynie niektóre loty.

Urządzenie ILS CAT III wymaga dużej precyzji i wysokiej integralności sygnałów. Działa poprzez sygnał nadawany przez radiolatarnię i wyznacza w przestrzeni oś drogi lądowania, kąt podejścia do lądowania, natomiast urządzenie odbiorczo-nadawcze pozwala określić odległość i wysokość w stosunku do progu drogi startowej. Lotnisko Esenboğa ma odpowiednio wyszkolony personel oraz doskonałe wyposażenie energetyczne i świetlne umożliwiające komfortowe kołowanie samolotu przy bardzo trudnych warunkach pogodowych.

W Turcji piąty pas lotniska Atatürk w Stambule jest również wyposażony w trzecią kategorię systemu ILS – oświadczył dyrektor Państwowego Przedsiębiorstwa Portów Lotniczych w Turcji (DHMI) Orhan Birdal.

Sprawnie działający CAT III pozwala na minimalizację opóźnień i liczby incydentów na lotniskach, zmniejszenie czasu kołowania samolotów oraz zwiększenie przepustowości lotnisk.

 

Tekst i zdjęcie: haberturk.com, tłum. i red. Dorota Mikołajczyk

About Dorota Mikolajczyk

KOMENTARZE