Home / Gospodarka / Infrastruktura / Turcja: Trzecie lotnisko w Stambule powstanie w dzielnicy Çatalca

Turcja: Trzecie lotnisko w Stambule powstanie w dzielnicy Çatalca

Planowane trzecie lotnisko w Stambule ma powstać w dzielnicy Çatalca, poinformował prezydent miasta Kadir Topbaş. Nowe lotnisko zostanie wybudowane na północy europejskiej części Stambułu, w pobliżu Morza Czarnego i Jeziora Terkos. Port lotniczy będzie obsługiwał 150 mln pasażerów rocznie. Przewiduje się, że przetarg na budowę odbędzie się jeszcze w tym roku.

Obecnie w Stambule funkcjonują 2 międzynarodowe lotniska: Atatürka, po europejskiej stronie miasta, i Sabiha Gökçen, na stronie azjatyckiej. Oba są bardzo duże, w 2011 r. lotnisko Atatürka obsłużyło 37 mln pasażerów, a Sabiha Gökçen 13 mln. Jednak są one niewystarczające, aby zaspokoić rosnące wymagania krajowych i międzynarodowych przewozów pasażerskich.

Na początku roku minister transportu Binali Yıldırım zapowiedział, że przetarg na budowę trzeciego lotniska w Stambule odbędzie się przed 2013 r. Rząd rozpoczął wówczas zakup prywatnych gruntów, gdzie planowo miało powstać lotnisko.

Dwoma silnymi konkurentami dzielnicy Çatalca były: Çorlu w dzielnicy Tekirdağ, uprzemysłowiony region położony blisko Stambułu oraz Silivri – zachodnia dzielnica miasta. Nowe lotnisko będzie znacznie większe niż funkcjonujące obecnie lotnisko Atatürka.

 

Źródło: hurriyet.com.tr, haber3.com

 

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE