Home / Gospodarka / Turcja: Trzecie lotnisko w Stambule w 2018 roku
Źródło: t24.com.tr
Źródło: t24.com.tr

Turcja: Trzecie lotnisko w Stambule w 2018 roku

Port lotniczy w Stambule, które ma być największym na świecie, będzie gotowy na początku 2018 r., poinformował szef Generalnej Dyrekcji Państwowych Portów Lotniczych (DHMI) Serdar Hüseyin Yıldırım.

Przemawiając podczas spotkania z dziennikarzami Yıldırım zaprzeczył twierdzeniom, że otwarcie lotniska może być opóźnione ze względu na problemy finansowe spowodowane deprecjacją tureckiej liry oraz problemy prawne związane z projektem.

- Byłem tam 2 tygodnie temu. Kontrolowaliśmy budowę i wnioski są takie, że praca rozwija się skutecznie i zgodnie z harmonogramem. Planujemy rozpocząć działalność w pierwszym kwartale 2018 r. z pierwszym odlotem i przylotem na lotnisko. Będzie to koniec pierwszego etapu budowy – podkreślił Yıldırım.

Wszystko wskazuje jednak na niewielkie opóźnienie w uruchomieniu lotniska. W lutym br. Ahmet Davutoğlu zapewniał, że pierwszy etap budowy nowego portu lotniczego zostanie zakończony do 29 października 2017 r. – rocznicy powstania Republiki Turcji.

Budowa lotniska podzielona jest na 4 fazy. Pierwszy etap obejmuje budowę dwóch pasów startowych i głównego terminalu. Po ukończeniu wszystkich prac lotnisko będzie miało 6 pasów startowych, 4 terminale i będzie mogło obsługiwać 150 mln pasażerów rocznie.

Źródło: haberturk.com, dunya.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE