Home / Gospodarka / Turcja: Tunel Eurasia w Stambule powstanie wcześniej niż planowano
Tunel pod Bosforem - hurriyet.com.tr

Turcja: Tunel Eurasia w Stambule powstanie wcześniej niż planowano

Budowa drogi pod cieśniną Bosfor w Stambule, która ma połączyć europejską i azjatycką stronę zostanie zakończona do końca 2016 r., czyli wcześniej niż się spodziewano, poinformował minister transportu  Lütfi Elvan w trakcie swojej wizyty na miejscu budowy.

Prace budowlane rozpoczęły się w lutym br. i planowano ukończyć je w sierpniu 2017 r., jednak już na tym etapie można stwierdzić, że tunel zostanie oddany do użytku kilka miesięcy wcześniej.

Szacuje się, że z tunelu będzie korzystać ok. 100 tys. pojazdów dziennie. Powstaną w nim po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, ulokowane na 2 poziomach. W rzeczywistości tunel będzie mógł obsłużyć nawet 130 tys.

Projekt ma złagodzić chroniczne korki w Stambule, gdzie zarejestrowanych jest ponad 3 mln pojazdów. Liczba zarejestrowanych samochodów wzrosła o 70 proc. od 1990 r., a dwa mosty nad Bosforem są wykorzystywane do ich maksymalnej pojemności.

Budowa trzeciego mostu nad Bosforem oraz Tunelu Eurasia ma odciążyć Most Bosforski i Mehmeta Zdobywcy o ok. 10 proc. Każdego dnia z europejskiej do azjatyckiej części Stambułu przejeżdża blisko 1,5 mln osób.

Nowy tunel będzie miał długość 5,4 km,  z czego 3,34 km znajdzie się pod wodą. Wraz z drogami dojazdowymi całkowita długość Tunelu Eurasia wyniesie 14,6 km. W najgłębszym punkcie tunel znajdzie się 106,4 m pod powierzchnią.

Tunel Eurasia w Stambule jest drugim podwodnym projektem po kolejowym tunelu Marmaray, który został otwarty w ubiegłym roku.

Źródło: turkiyedazetesi.com.tr, hurriyet.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE