Home / Gospodarka / Handel / Turcja: Tunel Ovit nadzieją na rozwój lokalnego handlu

Turcja: Tunel Ovit nadzieją na rozwój lokalnego handlu

Budowa nowego tunelu drogowego w północno-wschodniej części Turcji, który ma być trzecim najdłuższym tunelem na świecie, ożywczo wpływa na handlowe perspektywy lokalnych biznesmenów, zarówno na szczeblu regionalnym, jak i międzynarodowym.

– Pobudzi to wiedzę ekonomiczną w regionie Morza Czarnego i doprowadzi do pełnego wykorzystania mocy produkcyjnych portów – powiedział prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Rize Ömer Faruk Ofluoğlu.

Tunel drogowy jest strategicznym projektem rządowym, który ma przyspieszyć transport lądowy z północnych górzystych prowincji Turcji do wschodnich i południowo-wschodnich prowincji, aż po Iran i Azję Środkową.

Transport autostradą tranzytową pomiędzy Europą a Iranem może się przemieścić w regionie, wskazał Ofluoğlu. Odległość pomiędzy Rize i Tabriz (zachodnia prowincja Iranu) wynosi 1300 km i może znacznie skrócić odległość do portu. Handel Iranu z Europą może odbywać się przez Morze Czarne z portów Rize lub Trabzon do Europy Wschodniej. Ponadto, nowa autostrada również przyniesie korzyści przedsiębiorcom z Syrii i Iraku. Tunel ma przebić Górę Ovit, jego długość przekroczy 17 km łącznie z drogami go otaczającymi. Tunel Ovit stanowi najbardziej istotny fragment autostrady.

Ten projekt jest szansą dla regionu – to najważniejszy krok do poprawy turystyki krajowej oraz wymiany handlowej między północnymi, wschodnimi i południowo-wschodnimi prowincjami kraju.

Po zakończeniu projektu czas podróży między południowo-wschodnią prowincją Mardin i prowincją Rize nad Morzem Czarnym spadnie do zaledwie 4,5 h z obecnych 10-11 h. Wszystkie produkty eksportowane z tych regionów będą transportowane autostradą do Europy i byłych republik radzieckich.

Koszt projektu szacuje się na 800 mln TLY, a po ukończeniu będzie to najdłuższy tunel w Turcji.

Źródło:hurriyet.com.tr, hurriyetdailynews.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE