Home / Gospodarka / Energetyka / Turcja: Tüpraş kolejny raz najlepszą firmą turecką

Turcja: Tüpraş kolejny raz najlepszą firmą turecką

Według listy opublikowanej przez czasopismo Capital, podobnie jak w ubiegłym roku, największą firmą turecką jest Tüpraş (petrochemia). Na drugim miejscu uplasowały się także firmy z sektora energetycznego: OMV Petrol Ofisi oraz Opet.

Ogółem przebadano 500 prywatnych tureckich największych firm. W sumie w 8 kategoriach przyznano 24 wyróżnienia, a Tüpraş otrzymał nagrody trzech różnych kategoriach.

Według przygotowanego przez Capital rankingu trzy firmy tureckie, które w mijającym roku wypracowały największy zysk to: Türk Telecom, Turkcell (obie firmy telefonii komórkowej) i Tüpraş.

Natomiast trzy firmy które w 2012 roku wypracowały największy wzrost zysków względem poprzedniego roku to: Bossa (odzież), Nadir Metal (rafineria) oraz TAV (operator lotniczy).

Z kolei firmą, która w bieżącym roku miała największe obroty jest spółka EnerjiSA (dostawca energii), której 50% udziałów należy do Sabancı Holding. EnerjiSA to również firma o największym wzroście zatrudnienia w ostatnim roku.

Firmą dającą zatrudnienie dla największej liczby osób jest Türk Telecom.

Przedsiębiorstwa mające w mijającym roku najwyższy bilans wartości eksportu to: Tüpraş, Ford Otosan (motoryzacja) oraz Vestel (elektronika, technologia informacyjna).

Źródła: ntvmsnbc.com, yerelgundem.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE