Home / Społeczeństwo / Turcja: Turecka pisarka Elif Şafak broni okładki swojej książki uznanej za plagiat

Turcja: Turecka pisarka Elif Şafak broni okładki swojej książki uznanej za plagiat

Znana turecka pisarka Elif Şafak odrzuca oskarżenia o plagiat w odniesieniu do okładki swojej najnowszej książki mówiąc, że użyte w tym celu zdjęcie zostało przez nią już kilka miesięcy wcześniej opublikowane za pomocą opcji „podziel się” na jej profilu portalu społecznościowego Twitter.

Autorka bestsellerowych książek odpiera zarzuty w pisemnym oświadczeniu, w którym zaznacza, że zdjęcie już w marcu ubiegłego roku pojawiło się na jej profilu zarówno na portalu Twitter jak i Facebook. Şafak wyrażając swoją opinie o zdjęciu powiedziała, że chciałaby widzieć więcej takich dzieł sztuki w Stambule.

Podzieliłam się tym inspirującym zdjęciem z ponad 600 tys. osób na Twitterze oraz ponad 300 tys. na Facebooku. […] I pomimo tego w dalszym ciągu istnieją ludzie, którzy oskarżają nas [o plagiat] jak gdyby to oni odkryli coś całkowicie nowego – oznajmiła Şafak dodając, że problem stanowi nie okładka, którą oni widzą a woalka przykrywająca ich oczy i serca.

Okładka najnowszej książki Şafak zatytułowanej „Şemspare” jest rzekomo repliką instalacji artystycznej, której autorami są Rafael Legidos Ibane oraz Mario Berna Box. Natomiast zdjęcie, które wykonał Fethi İzan widniejące na okładce książki, prezentuje dziesiątki kolorowych parasoli wiszących w powietrzu ponad ulicą w starej dzielnicy miasta.  

 

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Monika Obojska

KOMENTARZE