Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Turcja: Tureckie Siły Zbrojne oceniają wybór strefy buforowej
erdogan - bbcturk

Turcja: Tureckie Siły Zbrojne oceniają wybór strefy buforowej

Prezydent Recep Tayyip Erdoğan na posiedzeniu obrad wyraził prawdopodobieństwo stworzenia strefy buforowej przeciw bojownikom organizacji Państwa Islamskiego.

Erdoğan wypowiedział się na temat możliwego powstania strefy buforowej na granicach Turcji, Iraku i Syrii.

- Tureckie Siły Zbrojne pracują. Zaprezentują się nam. Podejmiemy konieczną decyzję.

Prezydent Erdoğan udzielając odpowiedzi na pytania dziennikarzy w trakcie powrotu z wizytacji konwoju, nie podał informacji na temat możliwych miejsc powstania strefy buforowej.

Granica Turcji z Syrią wynosi 877 kilometrów, a z Irakiem 331.

New York Times kłamie

Prezydent Erdoğan w ostrych słowach skrytykował zdanie z New York Times’a: „Turcja kupuje benzynę od Państwa Islamskiego”.

- To bezwstydne stwierdzenie i czyste kłamstwo. Ten, kto to napisał, napisał haniebne zdanie. – skomentował Erdoğan.

- Jesteśmy krajem, który stoi przeciw wszelkim aktom terroryzmu w regionie, ponieważ bardzo dużo wyciągneliśmy z akcji terrorystycznych. Wystarczy, że mamy dostawy z zewnętrznych kanałów, a zniszczymy tego typu benzynę zatrzymując ją. – wyraził się Erdoğan na temat czystej postawy Turcji w temacie Państwa Islamskiego.

Ponadto prezydent powiedział o zniszczeniu do tej pory potajemnie sprowadzanych do Turcji 5 ton benzyny.

- Tam podawane są przesadzone informacje – stwierdził Erdoğan, mówiąc o istnieniu środowisk próbujących zepsuć kontakty turecko-amerykańskie.

Zakładnicy w rękach Państwa Islamskiego

Konsulat generalny Mosulu kontynuuje inicjatywę po nieoczekiwanym czerwcowym ataku ze strony organizacji, która zabrała 49 tureckich zakładników.

- Gwarantujemy rozwiązanie kontaktów. – powiedział prezydent Erdoğan i potwierdził wprowadzenie prób jednostek wywiadowczych, które trwają od 3 miesięcy.

Erdoğan raz jeszcze podkreślił gotowość wsparcia „humanitarnej postawy” Ankary w koalicji przeciw Państwu Islamskiemu.

Źródło: bbcturk.co.uk/turkce

About Magdalena Malec

Studentka (już prawie absolwentka!) Studiów Filologiczno-Kulturoznawczych na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zgłębia tajemnice trzech języków obcych, co wiąże się z częstym płaczem i zgrzytaniem zębów. Jej miłością są j. obce, choć to trudny i burzliwy związek (patrz wyżej). Jej największą pasją jest język i kultura turecka, podróże, rzewna muzyka orientalna, poetyckie tureckie kino i taniec wschodni. Zafascynowana różnicami kulturowymi między krajami arabskimi, Iranem oraz Turcją, wzdycha po nocach o podbojach lingwistycznych na Bliskim Wschodzie.
KOMENTARZE