Home / Bałkany / Turcja / Turcja: Turystyczne oblężenie Stambułu

Turcja: Turystyczne oblężenie Stambułu

W celu spędzenia świąt Wielkanocnych do miasta dwóch kontynentów zjechało ponad 40 tys. turystów. Pogrążeni w kryzysie Europejczycy na odreagowanie stresu podczas świątecznego urlopu wybrali Stambuł. Miasto posiada 100 tys. miejsc noclegowych i wszystkie hotele są obłożone w 90 proc. Podróżowanie to zarówno wielka przyjemność jak i najlepsze lekarstwo na stres i problemy, a właśnie Turcja jest idealnym miejscem na wspaniały relaksujący urlop,  poinformował prezes Stowarzyszenia Tureckich Biur Podróży (TÜRSAB) Başaran Ulusoy.

W okresie świątecznym zwiększono liczbę lotów czarterowych szczególnie do Grecji, Hiszpanii i Włoch, skąd przybyło najwięcej turystów. Z kolei przewoźnicy czarterowi oferowali Turkom możliwość wykupienia tanich biletów do krajów pochodzenia turystów, tak aby samoloty miały to samo zapełnienie w obie strony.

Zdobione kolorowymi pisankami stambulskie hotele i restauracje serwując wykwintne przysmaki wielkanocne prześcigają się w coraz to bardziej pomysłowych formach przyciągania do siebie turystów. Szczególnie dużo atrakcji czeka najmłodszych, m.in. konkursy łowienia pisanek, malowania jaj, kogutów, kurczaczków i zajączków, a nagrody to jaja, zające i kury z czekolady.

Obowiązkowym przysmakiem wielkanocnych stołów restauracyjno-hotelowych będzie paskalya çöreği (wielkanocny placek drożdżowy) w różnych kształtach i wariacjach smakowych, począwszy od tradycyjnego przypominającego polską chałkę, skończywszy na bardziej oryginalnym z nutką przypraw m.in. cynamonu i mastyksu (naturalna żywica pozyskiwana z drzewa Pistacia lentiscus), do popicia turecka herbatka lub kawa, a w plenerze uroczy widok na cieśninę Bosfor.

O Wielkanocy nie zapomniał również prezydent RT Abdullah Gül, składając najlepsze życzenia tureckim wyznawcom chrześcijańskim, podkreślił, że wszyscy mieszkańcy Turcji niezależnie od pochodzenia, wyznania i wiary są równymi sobie obywatelami.

 

Źródło: stargazete.com, ekonomi.bugun.com.tr, turizmdebusabah.com

About Dorota Mikolajczyk

KOMENTARZE

Równymi sobie obywatelami? Phi, to dlaczego nie można wybudować, ba nawet wyremontować kościołów?

Faktycznie istnieją restrykcje prawne dotyczące budowy i remontów kościołów, ale nikt nikomu nie zabrania praktykować w już wybudowanych kościołach, linki i adresy do niektórych kościołów i stowarzyszeń:
Van
Mesihin Kilisesi Ankara
Kurtulus Ankara
Nuncjatura Apostolska w Ankarze
Duszpasterstwo w Stambule
Diri su kilisesi Stambuł
Izmir Alsancak Katolik Kilisesi
Sent Helen Katolik Kilisesi Donanmacı Mh., 1728. Sokak 64, Izmir/İzmir
Inne