Home / Kultura / Turcja tworzy własną Eurowizję?
Turkvizyon - elbrusoid.org

Turcja tworzy własną Eurowizję?

Już w najbliższą sobotę tj. 21 grudnia w Eskişehir odbędzie się gala finałowa pierwszej edycji Türkvizyon – konkursu piosenki organizowanego w Turcji. W konkursie wezmą udział kraje kulturowo i historycznie związane z Turcją. Türkvizyon jako festiwal znany był od lat, jednak do tej pory mogły brać w nim udział jedynie kompozycje w języku tureckim.

Pomysł na organizację konkursu w Turcji pojawił się zaraz po ogłoszeniu we wrześniu br., że Turcja nie weźmie udziału w przyszłorocznej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji, która odbędzie się w Kopenhadze. W ostatnich latach Turcja na Eurowizji wypadała bardzo dobrze – potwierdzeniem tej opinii jest zwycięstwo Sertab Erener w 2003 r. oraz sześciokrotne uplasowanie się w pierwszej dziesiątce. Jednak oficjalnym powodem podjęcia takiej decyzji była zmiana dotychczasowego sposobu głosowania i obecnego, niesprawiedliwego według Turcji, statusu „Wielkiej Piątki”, czyli 5 krajów, których finansowy wkład w działanie EBU jest największy. Producenci „Turkowizji” oraz przedstawiciele tureckiej władzy w zakresie edukacji i kultury zapewnili, że organizowany przez nich konkurs nie stanowi konkurencji dla Eurowizji, choć swoją formułą łudząco ją przypomina.

Zainteresowanie konkursem piosenki przygotowywanym przez Turcję w tym roku przerosło chyba samych organizatorów i pojawił się niespodziewany chaos. W momencie ogłoszenia decyzji o organizacji festiwalu informowano o udziale kilkunastu krajów. Obecnie na liście uczestników poza Turcją znalazły się 23 kraje, w tym m.in. Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Cypr Północny, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Macedonia, Rumunia, Tatarstan, Ukraina, Uzbekistan i kilkanaście mniejszych republik autonomicznych Federacji Rosyjskiej.

Wstępnie planowano realizację 2 koncertów półfinałowych oraz gali finałowej. Jednak w tym tygodniu pojawiła się informacja, że ostatecznie odbędzie się jeden półfinał w czwartek 19 grudnia br., z którego 12 najlepszych wykonawców werdyktem jurorów trafi do sobotniego finału. Zwycięzca zostanie wyłoniony na podstawie sms-owego głosowania we wszystkich krajach uczestniczących w konkursie. Pierwsza edycja Türkvizyon będzie transmitowana w Turcji przez KRAL TV, TRT MUZIK, TRT AVAZ oraz w 13 krajach, których reprezentanci będą rywalizować o tytuł mistrza.

W konkursie przewidziano również nagrody. Zwycięzca otrzyma 20 tys. EUR oraz 150 g złota, a kolejne 3 kraje opuszczą Turcję z czekiem na 10 tys. EUR. Dyrektorem konkursu piosenki Türkvizyon jest İsmet Zaatov.

Warto również zaznaczyć, iż pomimo podjętej decyzji o rezygnacji z występu w Eurowizji w 2014 r. Turcja nadal pozostaje członkiem EBU.

Źródło: turkvision.info, eurowizja.org, oikotimes.com, inserbia.info

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE