Home / Polityka / Turcja: Unijny apel o wolność prasy

Turcja: Unijny apel o wolność prasy

W czasie organizowanej przez Turcję konferencji „Jak zmieniła się Turcja pomiędzy 2002 i 2012 rokiem – latami duńskiej prezydencji w Unii Europejskiej?” z przemówieniem wystąpił Nicolai Wammen, duński minister ds. Unii Europejskiej, w którym wyraził obawy wobec łamania prawa wolności prasy w Turcji. Minister przyznał, że z niepokojem obserwuje sytuacje w Turcji, kiedy to zamyka się w więzieniach tureckich dziennikarzy, głoszących niewygodne poglądy.

Turecki minister ds. integracji z Unią Europejską, Egemen Bağış, zapewniał, że w kwestii reform dostosowawczych do unijnych norm Turcja nie stwarza żadnych problemów ani opóźnień i ze swej strony energicznie prowadzi proces integracyjny.

Wówczas duński minister, przyznając niewątpliwe postępy gospodarcze Turcji, zripostował przypomnieniem o więzionych dziennikarzach. Dodał, że zapewnienie wolności prasy to demokratyczny wymóg stawiany wobec kandydującej Turcji. Zauważył jednak pewne postępy na drodze demokratyzacji, np. możliwość ukazywania się kurdyjskich publikacji. Wówczas minister Egemen odpowiedział, że powody uwięzienia dziennikarzy nie są związane z wykonywaniem ich zawodu, lecz inne, jednak nie wyjaśnił jakie.

Źródła: ntvmsnbc.com, f5haber.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE