Home / Gospodarka / Turcja: Uruchomienie produkcji Volkswagena coraz bardziej realne

Turcja: Uruchomienie produkcji Volkswagena coraz bardziej realne

Minister gospodarki Zafer Çağlayan powtórzył swoje wezwanie do niemieckiego samochodowego giganta Volkswagena dotyczące inwestowania w Turcji, mówiąc dziennikarzom, że nowy pakiet podatkowy oraz możliwość korzystnych ceł na niemieckie pojazdy będą głównymi argumentami, skłaniającymi firmę do przeniesienia produkcji do Turcji.

„Mam nadzieję, że Volkswagen nie przegapi nowego systemu motywacyjnego. To nie jest tylko atrakcyjne dla Turcji, ale również będzie działać na korzyść Volkswagena” – powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej z niemiecką ambasador Eberhard Pohla w dniu 22 lutego. Turcja proponuje producentom samochodów 60 % ulgę podatkową na inwestycje.

„Największe niemieckie firmy inwestują w naszym kraju. Jeżeli warunki, jakie proponujemy, byłyby niekorzystne, to po prostu by tego nie robiły”, dodał Çağlayan. Zauważył, że Ankarę dręczy fakt, iż Volkswagen, będący najpopularniejszą marką samochodową w Turcji, nadal nie ma swoich fabryk produkcyjnych w kraju. Inne popularne marki, takie jak Fiat-Tofaş, Oyak-Renault i Ford Otosan mają swoją bazę produkcyjną, wiec przyszedł najwyższy czas na Volkswagena. Zresztą sam premier Recep Tayyip Erdoğan bardzo nalega na to. Ci, którzy inwestują w Turcji osiągają spore zyski.

Minister dodał, że jeśli niemiecki producent nie zdecyduje się oprzeć części swojej produkcji  w Turcji, Ankara będzie pobierać 10% cła od najpopularniejszego sprzedawcy, tj. od sedana Jetta. Samochody tej marki są obecnie produkowane w Meksyku, a następnie wysyłane do Turcji. Minister powiedział, że dyskusja na ten temat z prezesem spółki, Martinem Winterkornem, odbędzie się w tym miesiącu. Ponadto temat zostanie poruszony podczas wizyty w Turcji w ten weekend (23-24 lutego) kanclerz Angeli Merkel.

Ankara liczy na to, że może uczynić Turcję krajem, gdzie koncentruje się światowa produkcja przemysłu motoryzacyjnego. Poza tym działania, jakie prowadzi Turcja mają na celu przezwyciężenie deficytu handlowego.

Minister ma także nadzieję, że produkcja w Turcji wzrośnie w nadchodzących latach. Wyszukane komponenty, jak silniki i przekładnie są zazwyczaj przywożone z zagranicy i instalowane podczas produkcji w Turcji, co musi, jego zdaniem, się zakończyć. Celem jest  zarówno wykonane i instalowanie w Turcji 85% składników (obecnie 56%) w ciągu następnej dekady.

W zeszłym roku Turcja wyeksportowała pojazdy i ich części o łącznej wartości 19.6 miliarda USD, co mimo wszystko było aż 5,5% niższym wynikiem niż w roku 2011.

Źródło: todayszaman.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE