Home / Gospodarka / Turcja utworzy specjalną strefę ekonomiczną w Palestynie
US Gaza Ships Protest

Turcja utworzy specjalną strefę ekonomiczną w Palestynie

W mieście Dżanin (ang. Jenin) położonym na północy Zachodniego Brzegu w Palestynie powstanie turecka specjalna strefa ekonomiczna. Protokół potwierdzający ustalenia podpisał w środę 26 listopada br. minister nauki, przemysłu i technologii Fikri Işık oraz wicepremier Palestyny i minister gospodarki narodowej Mohammed Mostafa.

Nie będzie to tylko zorganizowana strefa przemysłowa, ale także obszar wolny od podatków, oferujący wyjątkowe i ogromne korzyści dla wszystkich inwestorów, zarówno tureckich jak i palestyńskich, powiedział prezes zarządu TOBB-BIS  Ahmet Şekeroğlu.  Inwestorzy będą mogli liczyć na wsparcie Turcji, Niemiec i USA.

Tworzeniem strefy zajmie się TOBB-BIS Inc., będący oddziałem Tureckiej Unii Izb i Giełd Towarowych (TOBB). Towary produkowane w strefie będą eksportowane na rynki światowe, w tym m.in. do Niemiec, Francji, Arabii Saudyjskiej i USA bez konieczności płacenia cła. Firmy będą ubezpieczone przez Bank Światowy, dodał Şekeroğlu.

Projekt ma prowadzić do zwiększenia współpracy Turcji z Palestyną przez budowę i eksploatację kolejnych stref ekonomicznych w całej Palestynie i zwiększenie potencjału korporacyjnego. Turcja podzieli się swoim 50-letnim doświadczeniem w trakcie specjalnych programów szkoleniowych i warsztatów.

Innym celem jest podniesienie ram prawnych i funkcjonowania przedsiębiorstw w Palestynie do standardów międzynarodowych.

Palestyna potrzebuje silnej gospodarki, aby móc uzyskać całkowitą niezależność, powiedział wicepremier Mostafa. Stwierdził również, że kraj musi być zreorganizowany, aby zapewnić Palestyńczykom odpowiednie miejsca pracy. W tym zakresie industrializacja jest bardzo istotna.

- Doceniamy wsparcie TOBB. Mamy nadzieję, że nasza współpraca z tureckim ministerstwem nauki, przemysłu i technologii będzie prowadzić do dalszych osiągnięć i wspólnie będziemy rozwijać gospodarkę Palestyny – dodał Mostafa.

Specjalna strefa ekonomiczna w Dżaninie zajmie obszar 920 tys. m kw. Będzie zlokalizowana zaledwie 30 km od portu w Hajfie przy granicy jordańsko-izraelskiej.

Termin zakończenia budowy to rok 2015.

Źródło: haberler.com, bugun.com.tr, sondakika.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE