Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Turcja w czołówce światowych eksporterów świeżych owoców i warzyw

Turcja w czołówce światowych eksporterów świeżych owoców i warzyw

Wyraźny wzrost w produkcji świeżych owoców i warzyw w ostatniej dekadzie spowodował, że Turcja stała się jednym z najlepszych eksporterów dwóch kluczowych surowców rolnych na świecie, wynika z danych przedstawionych przez tureckie Ministerstwo Żywności, Rolnictwa i Hodowli.

Kraj wyprodukował 44,5 mln ton owoców i warzyw w 2011 r., w porównaniu do 39 mln ton w roku 2002., stając się 4 największym eksporterem warzyw i 6 największym eksporterem owoców. Tymczasem przychody eksportowe w tym samym czasie wzrosły odpowiednio, osiągając 2,5 mld USD w ubiegłym roku, z 534 mln USD dekadę wcześniej. W ciągu pierwszych 9 miesięcy br. Turcja eksportowała warzywa i owoce o łącznej wartości 1,6 mld USD, co oznacza wzrost o 23% w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym. Według prognoz resortu, produkcja ma wzrosnąć do 18,5 mln ton owoców i 29,5 mln ton warzyw, tworząc cel – 48 mln ton do osiągnięcia w 2015 r.

Około 40% ziemi w Turcji stanowią grunty orne, oferujące szeroką gamę produktów, takich jak ziarna, rośliny strączkowe, nasiona oleiste, owoce, warzywa, kwiaty cięte, drób, mleko i produkty mleczne, ryby, miód i tytoń.

 

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE