Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Turcja: W czwartek mecz „wysokiego ryzyka”, czyli Fenerbahçe kontra AEL Limassol

Turcja: W czwartek mecz „wysokiego ryzyka”, czyli Fenerbahçe kontra AEL Limassol

W czwartek 25 października na Cyprze odbędzie się mecz tureckiej drużyny Fenerbahçe z cypryjską drużyną AEL Limassol. Spotkanie sędziowane będzie przez rumuńskiego arbitra, Alexandru Dan Tudora. Mecz określany jest przez UEFA spotkaniem „wysokiego ryzyka” ze względu na polityczne konotacje – turecki gigant piłkarski zmierzy się z drużyną greckiego Cypru na terenie uważanym przez Turków za  grecką część wyspy. Na trybunach zasiądą Grecy, Turcy, jak i greccy obywatele Cypru oraz obywatele nieuznawanej na świecie Tureckiej Republiki Cypru Północnego.

Fanklub Fenerbahçe z Północnego Cypru stara się zmusić kibiców, by przed meczem podpisali oświadczenie zobowiązujące ich do niepokazywania flagi narodowej Turcji czy Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Druga grupa fanów tureckiej drużyny Cypru Północnego z kolei podtrzymuje, że nikt nie będzie zakazywał fanom piłki wyjścia na mecz z flagami.

Sami kibice tureccy twierdzą, że nic nie będzie w stanie ich powstrzymać przed okazaniem w czasie meczu swojej flagi narodowej. Na oficjalnej stronie klubu Fenerbahçe natomiast można przeczytać oficjalną prośbę do kibiców wzywającą do zachowania według regulaminu UEFA i w duchu sportowej rywalizacji.

Cypryjski AEL Limassol nie zakazał swoim fanom przynoszenia na mecz greckich czy cypryjskich flag.

Do tej pory mecze wyjazdowe drużyn tureckich na Cypr nie cieszą się dobrą opinią ze względu na częste incydenty.

Jednym z elementów zaplanowanych na czwartkowy mecz środków bezpieczeństwa będzie obecność 300 greckich policjantów.

 

Źródło: avrupagazete.com, fenerbahce.org

About Karolina Pedich

KOMENTARZE