Home / Gospodarka / Turcja: W „noworocznych koszach” nie będzie alkoholu
Noworoczny kosz w Turcji - hurriyetdailynews.com

Turcja: W „noworocznych koszach” nie będzie alkoholu

Tradycyjne „noworoczne kosze” upominkowe, składające się z różnych słodyczy i przekąsek, sprzedawane w supermarketach w ostatnich tygodniach roku kalendarzowego, zgodnie z orzeczeniem tureckiego regulatora ds. alkoholu i tytoniu w tym roku nie będą mogły zawierać napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych.

Decyzja została podana do publicznej wiadomości w Dzienniku Urzędowym z dnia 5 listopada br. Zdania co do jej słuszności są podzielone.

Do tej pory niektóre przedsiębiorstwa nieposiadające wymaganych licencji monopolowych przygotowywały kosze zawierające alkohol. Nowa regulacja położy kres tej praktyce. Choć sklepy mogą ponieść straty w związku z brakiem takich koszy, będzie to miało pozytywny wpływ dla zdrowia publicznego, stwierdził prezes Tureckiej Konfederacji Kupców i Rzemieślników (TESK) Bendevi Palandöken.

Natomiast prezes Stowarzyszenia Konsumentów Aydın Ağaoğlu oświadczył, że nowe rozporządzenie ogranicza prawo konsumentów do wyboru.

 – Choć wprowadzenie w życie nowego przepisu wydaje się być pozytywne z punktu widzenia zdrowia publicznego, jest zbliżone do interwencji państwa, czy dany produkt może być legalnie zawarty w pakiecie prezentowym – dodał Ağaoğlu.

Ruch, jakim jest zakazanie umieszczania napojów alkoholowych w koszach upominkowych, jest wymierzony przeciwko rynkowi, uznał profesor na Uniwersytecie w Tracji Sadi Uzunoğlu.

Turyści, planujący powitać Nowy Rok w Turcji, powinni pamiętać, że konsumpcja alkoholu w Sylwestra może być utrudniona. Sprzedaż alkoholu w sklepach jest ograniczona do godz. 22:00.

Źródło: hurriyet.com.tr, hurriyetdailynews.com, ftnnews.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE