Home / Bałkany / Turcja w oczach zagranicznych reżyserów
Turkey in the eyes of foreigners - hurriyetdailynews.com

Turcja w oczach zagranicznych reżyserów

Muzeum Kina i Teatru TÜRVAK w Stambule prezentuje plakaty filmów zagranicznych nakręconych między 1925 a 2013 r. w Turcji lub poruszających tematykę turecką. Ekspozycja „Içinden Türkiye Geçen Yabancı Filmler” (Zagraniczne Filmy o Turcji) spaja 54 filmy kin amerykańskich, europejskich, australijskich, hong kongskich i skandynawskich oraz 4 koprodukcje wytwórni filmowej Erler Film-Türker Inanoğlu.

Począwszy od 1925 r. niektóre zagraniczne filmy ukazują Turcję wraz z jej egzotyką, wielopłaszczyznowym społeczeństwem, historią i kulturą.

- Szukaliśmy informacji w archiwach i prześledziliśmy całą historię kina. Myślimy, że wystawa przyciągnie uwagę wielbicieli kina – powiedział organizator wystawy, Aslı Yılmazsoy.

Do tych filmów zaliczymy m.in. „Secret of Stamboul”, brytyjski thriller z 1936 r. w reżyserii Andrew Martona, który powstał jako adaptacja powieści Dennisa Wheatleya „Eunuch ze Stambułu”. W filmie główny bohater, brytyjski agent przybywa do Stambułu, aby zapobiec rewolucji. Dzieło Orsona Wellesa z 1943., „Podróż do krainy strachu” to amerykańska produkcja szpiegowska powstała na bazie książki Erica Amblera o tym samym tytule („Journey into Fear”) opowiadająca historię handlarza bronią w nielegalnej organizacji stambulskiej.

Szpieg Cicero

Kolejny amerykański film szpiegowski, tym razem pochodzący z 1952 r. o tytule „Kryptonim Cicero” w reżyserii Josepha L. Mankiewicza ukazuje sceny z Ankary oraz Złotego Rogu, Beyoğlu, Galaty i Eminönü w Stambule. Film powstał na bazie prawdziwej historii jednego z najlepszych szpiegów II Wojny Światowej, Eliasa Bazna o kryptonimie „Cicero”. W latach 1943-1944 pracował dla nazistów szpiegując brytyjskiego ambasadora w Turcji, Hugh Knatchbull-Hugessena.

Errol Flynn i „pasja Wschodu”

W 1957 r. Joseph Pevney nakręcił dramat przygodowy „Istanbul” z Errolem Flynnem i Johnem Bentleyem, który stanowi wierne odtworzenie „Singapuru” z akcją przeniesioną do Turcji.

W trakcie ekspozycji możemy również zobaczyć plakaty z takich filmów jak: „Karl XII” (1925), „Orient Express” (1954), „Pozdrowienia z Rosji” (1963), „Topkapi” (1964) produkcji Erler Film-Türker Inanoğlu czy współczesnego „Skyfall” (2012).

Wystawa jest otwarta od 15 stycznia do 18 lutego we wszystkie dni tygodnia oprócz poniedziałku między 10.00 a 18.00.

Źródła: hurriyetdailynews.com  vivahiba.com  turvak.com.tr

About Magdalena Malec

Studentka (już prawie absolwentka!) Studiów Filologiczno-Kulturoznawczych na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zgłębia tajemnice trzech języków obcych, co wiąże się z częstym płaczem i zgrzytaniem zębów. Jej miłością są j. obce, choć to trudny i burzliwy związek (patrz wyżej). Jej największą pasją jest język i kultura turecka, podróże, rzewna muzyka orientalna, poetyckie tureckie kino i taniec wschodni. Zafascynowana różnicami kulturowymi między krajami arabskimi, Iranem oraz Turcją, wzdycha po nocach o podbojach lingwistycznych na Bliskim Wschodzie.
KOMENTARZE