Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Turcja w pierwszej 20-stce marek świata

Turcja w pierwszej 20-stce marek świata

Brand Finance, niezależna firma konsultingowa oceniająca wartości marek, w swym raporcie zatytułowanym „Kraje jako marki” poinformowała, że Turcja, jako rozpoznawalna i uznawana w świecie marka, znajduje się na 19-stym miejscu opracowanej listy. Brand Finance wyceniał markę Turcji na 487 miliardów dolarów.

Tym samym wartość marki Turcji wzrosła o 114 miliardów w porównaniu do zeszłego roku. Turcja w tegorocznym rankingu wyprzedziła kraje unijne takie, jak Polska, Austria, Belgia i Grecja.

Raport konstruowany jest po wzięciu pod uwagę takich kryteriów, jak inwestycje, turystyka, produkcja oraz wiedza. Na czele listy wciąż utrzymują się Stany Zjednoczone, a drugie miejsce w tym roku zajęły Chiny, wyprzedzając Niemcy. Największy skok zanotowała Brazylia, przesuwając się aż o 8 miejsc, a także Polska, przesuwając się o 4 miejsca. Największy spadek, aż o 20 miejsc, dotyczy przechodzącej kryzys Grecji.

Raport podkreśla, że marka danego kraju sprzyja zwiększonym inwestycjom zagranicznym i wpływa na wartość Produktu Narodowego Brutto.

Z kolei dyrektor tureckiego departamentu Brand Finance, Muhterem İlgüner podkreśla, że mocna marka danego kraju bardzo zwiększa jego konkurencyjność. Dodał, że działający od pewnego czasu program Turquality®, polegający na promocji tureckich marek na zagranicznych rynkach, przyniósł już wymierne korzyści.

W pierwszej dwudziestce Brand Finance, oprócz Turcji, nie ma żadnego kraju bałkańskiego.

Źródła: cnnturk.com, t24.com.tr

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE