Home / Polityka / Prawo / Turcja: W Stambule Forum Zarządzania Internetem, w Izmirze 29 osób w sądzie przez tweety
Twitter Turkey #Gezi

Turcja: W Stambule Forum Zarządzania Internetem, w Izmirze 29 osób w sądzie przez tweety

W Stambule w dniach 2. – 5. września odbyło się Forum Zarządzania Internetem, poświęcone m.in. zagadnieniom bezpieczeństwa, praw człowieka i wolności w Internecie. Paradoksalnie, w tym samym czasie w Izmirze nadal 29 osób jest oskarżonych o podżeganie do łamania prawa przez posty na Twitterze, wysyłane podczas zeszłorocznych zamieszek w parku Gezi – podaje Amnesty International.

Podczas Forum Zarządzania Internetem, zwrócono uwagę m.in. na potrzebę opracowania uniwersalnej deklaracji praw, obowiązków i zasad obowiązujących w Sieci. Przedstawiciele Amnesty International oskarżają Turcję o hipokryzję – w czasie, kiedy w Stambule dyskutuje się o roli rządu w zapewnieniu bezpieczeństwa i wolności słowa w Sieci, w Izmirze na zachodzie kraju sądzonych jest 29 osób właśnie za publikacje na Twitterze.

Nawet 3 lata więzienia za tweety

29 osób oskarżonych jest o podżeganie do popełnienia przestępstwa; trzy osoby są dodatkowo oskarżone za obrazę ówczesnego premiera. Grożą im nawet  3 lata więzienia. Posty zawierały m.in. hasła do sieci wi-fi w okolicach protestów, wskazanie miejsc, w których policja używa siły przeciwko demonstrantom, opinie o zamieszkach i polityce oraz wyrazy wsparcia dla protestujących. Żaden z tweetów nie nawoływał do przemocy.

Sherif Elsayed-Ali, wicedyrektor ds. globalnych problemów z Amnesty International, określił zwołanie dyskusji o prawach człowieka w Stambule jako „zdumiewające”. „Podwójne standardy wolności słowa są szczególnie gorzką ironią dla użytkowników Twittera, którzy stoją przed sądem za posty podczas zeszłorocznych protestów” – podkreślił. Według Amnesty International, turecki rząd próbuje zniechęcić do korzystania z mediów społecznościowych, w szczególności Twittera, m.in. przez blokowanie dostępu do strony na terenie kraju. Dodaje też, że jeśli 29 oskarżonych rzeczywiście zostanie skazanych na więzienie, zostaną oni uznani przez Amnesty za więźniów sumienia. 

Źródło: amnesty.org

About Małgorzata Rabenda

Doktorantka na wydziale nauk o komunikacji Uniwersytetu w Kocaeli. Pisze o Turcji na portalu Bałkanistyka (społeczeństwo, polityka), a życie w kraju minaretów przybliża czytelnikom bloga Rodzynki Sułtańskie. Podyskutuj na Twitterze: @rodzynki
KOMENTARZE