Home / Gospodarka / Infrastruktura / Turcja: W Stambule powstanie największe lotnisko na świecie

Turcja: W Stambule powstanie największe lotnisko na świecie

Lotniska w Stambule - todayszaman.com

Stambuł rozpoczął wyścig o budowę trzeciego lotniska, które szacunkowo ma obsługiwać rocznie 150 mln pasażerów, czyniąc je największym na świecie. Przetarg odbędzie się 3 maja 2013 r., ogłosił minister transportu Binali Yıldırım na konferencji prasowej, która odbyła się w środę. Dodał również, że koszt budowy prawdopodobnie wyniesie ok. 8,7 mld USD. Budowa będzie odbywała się w 4 etapach. Ambitny plan zakłada wybudowanie lotniska w ciągu 4 lat.

Pod względem liczby obsługiwanych pasażerów będzie konkurowało z Dubajem, który jest największym punktem przesiadkowym na Bliskim Wschodzie (60 mln pasażerów w 2012 r.). Obecnie Stambuł obsługuje podobną liczbę pasażerów – Lotnisko Atatürka w 2012 r. odwiedziło 45 mln przyjezdnych, a Lotnisko Sabiha Gökçen 15 mln, dodał Yıldırım. Urzędnicy mają nadzieję, że miasto stanie się bramą dla świata podróży lotniczych.

Nowe lotnisko powstanie w europejskiej części miasta, pomiędzy dzielnicami Yeniköy i Akpinar. Na tym terenie planowana jest również budowa Istanbul Metropolitan, ogromnego, mieszczącego 1,5 mln osób obiektu, którego częścią będzie lotnisko. Całość stworzy szacunkowo ok. 120 tys. miejsc pracy.

Czas trwania umowy leasingu operacyjnego i opłaty za dzierżawę to 25 lat. W ubiegłym roku minister transportu szacował koszt projektu na 5,6 mld USD. Nowa wartość w granicach 8,7 mld USD może uczynić budowę najdroższym projektem w historii rozwoju miasta.

Wśród zainteresowanych oferentów są firmy tureckie, m.in. TAV Airports Holding, wiodący operator lotnisk w Turcji, Limak Holding, który zarządza Lotniskiem Sabiha Gökçen, oraz Alarko Holding, a także zagraniczni inwestorzy, jak Schiphol Group, która zarządza lotniskiem w Amsterdamie. Termin składania ofert mija 5 kwietnia 2013 r.

Źródło: cnbce.com, hurriyet.com.tr

 

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE