Home / Gospodarka / Turcja: W Stambule powstanie nowy 3-kondygnacyjny tunel pod Bosforem
Tunel w Stambule - hurriyet.com.tr

Turcja: W Stambule powstanie nowy 3-kondygnacyjny tunel pod Bosforem

Stambuł szykuje się do nowej, określanej mianem „szalonej”, inwestycji infrastrukturalnej. Zarys projektu, który ma zostać zrealizowany w ciągu 5 lat i odciążyć zakorkowaną metropolię, przedstawili w piątek 27 lutego br. premier Ahmet  Davutoğlu oraz minister transportu Lütfi Elvan. Inwestycja – pierwsza tego typu na świecie, w wyniku której pod Bosforem powstanie 3-piętrowy tunel, będzie kosztować 3,5 mld USD.

Wszystkie siedzi metra oraz drogowe, obecnie istniejące w Stambule, będą połączone z budowanym tunelem, stanowiąc jego integralną część. Będzie się on składał z 3 poziomów: 2 oddzielnych dla pojazdów i 1 piętra dla linii metra. Budowa podwodnego kanału będzie sfinansowana w ramach systemu BOT (Build, Operate and Transfer – buduj, eksploatuj, przekazuj), dzięki czemu rząd nie poniesie żadnych kosztów, zapewnił Elvan na ceremonii ogłoszenia planu dotyczącego projektu. Nie są natomiast jeszcze znane informacje dotyczące przetargu.

3kondygnacyjny tunel w Stambule - hurriyet.com.tr

Tunel od długości 6,5 km będzie przebiegał 110 m pod powierzchnią wody od Küçüksu (azjatycka strona Stambułu) do Gayrettepe (strona europejska), łącząc dwa brzegi Bosforu. Nowe rozwiązanie, poza odciążeniem dużego natężenia ruchu, ma znacznie zmniejszyć czas transportu pomiędzy różnymi ośrodkami w Stambule.

Warto zauważyć, że projekt został ogłoszony w związku z przygotowaniami Turcji do czerwcowych wyborów parlamentarnych. Holistyczny projekt ma połączyć ze sobą 3 lotniska, wszystkie drogi, mosty oraz tunel Marmaray. Premier Davutoğlu stwierdził, że budowa tunelu jest zwiastunem „nowej Turcji”.

Źródło: hurriyet.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE