Home / Bałkany / Turcja / Turcja: Wakacje nad morzem dla bogatych
127_1680_948

Turcja: Wakacje nad morzem dla bogatych

Zachodni i południowy brzeg Turcji od wielu lat cieszą się ogromną popularnością turystów. Miejscowości nadmorskie, oprócz pięknych plaż i czystej wody, słyną także z cen o wiele wyższych niż w innych częściach kraju. Najdotkliwiej można to odczuć w Bodrum.

W tym mieście, położonym w południowo-zachodniej Turcji, ceny w restauracjach i kawiarniach stanowią nawet dziesięciokrotność standardowych kwot. Dwie butelki wody kosztują prawie 15 dolarów. Turyści doświadczają tu największego zdzierstwa na świecie – podkreślił Mahmut Kocadon, prezes izby handlowej w Bodrum.

Wysokie ceny mogą doprowadzić do sytuacji, że turyści będą przenosić się do innych miejscowości. Już teraz niektórzy wolą wybrać się na obiad na którąś z greckich wysp, gdzie jest o wiele taniej. Jeden z brytyjskich turystów w rozmowie z Doğan News Agency przyznał, że w Bodrum za obiad dla pięciu osób zapłacił 1850 lir, czyli ponad 850 dolarów. Dodał, że przewyższa to ceny najdroższych dzielnic w Londynie.

Z drugiej strony należy zauważyć, że po części wysokie ceny to wina turystów, którzy lubią pokazać się w modnych miejscach i nie żałują na to pieniędzy, jednak w ostatnim czasie wzrost cen dotknął również mniej zamożne osoby odwiedzające Bodrum i Çeşme.

W tym rejonie powstaje coraz więcej prywatnych plaż, na które oprócz opłaty za wstęp, obowiązuje także zakaz wnoszenia własnego jedzenia i napojów. Posiłki w barach i restauracjach położonych na tych plażach są kilkakrotnie wyższe od standardowych cen. Opłata za wejście na plażę, parking i zwykły posiłek dla jednej osoby może wynieść nawet 150 lir (ok. 217 zł).

 Źródła: hurriyetdailynews.com(1), (2)

About Joanna Gajda

KOMENTARZE