Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Turcja: Ważne przemówienie premiera Davutoğlu
Ahmet_Davutoğlu_answering_questions_(4774547672)

Turcja: Ważne przemówienie premiera Davutoğlu

Premier Ahmet Davutoğlu zaprzeczył stwierdzeniom o wcześniejszych wyborach. Na pytanie: „Czy będą wcześniejsze wybory wiosną?”, odparł:

- 49% ludu nas wybrało. Oczekuje się od nas jeszcze więcej dobrobytu dla państwa i wydajności pracy. Wybór jest jak szczepionka, często ją stosując, jako kurację, tracicie odporność.

Premier sprostował spekulacje o rzekomych wcześniejszych wyborach, mówiąc:

- Takie rozpowszechnianie tego, co zostało powiedziane nie jest poprawne.

Davutoğlu skomentował również przemówienie doradcy prezydenta Stanów Zjednoczonych, Joe Bidena, reagując na jego opinię „o konieczności rozłączenia PKK od PYD-u (Partia Unii Demokratycznej)”.

Premier użył sformułowania:

- Nie mogą dowiedzieć się o pochodzeniu tych broni z Syrii, aby utrzymać ich w tej samej pozycji. Centralą kurdyjskich Powszechnych Jednostek Ochrony (PYG) jest Kandil w północnym Iraku. PYD jest organizacją terrorystyczną, która współpracuje z reżimem w Syrii. Walka z Państwem Islamskim nie ukazuje ich, jako wiarołomnych.

Polityk, w momencie gdy zdał sobie sprawę z zagrożenia płynącego z formacji na granicy turecko-syryjskiej, podkreślił także, że zrobi to samo, co oni zrobili miastu Kandil.

Reakcja Joe Bidena na zatrzymywanie uczonych była również wśród tematów poruszanych przez premiera.

– Wolę walkę z tymi naukowcami, jako czysty koncept. – stwierdził premier, dodając że nie będzie żadnych aktów w związku z dyrektywami płynącymi z urzędu prokuratorów.

Źródło: cnnturk.com

About Magdalena Malec

Studentka (już prawie absolwentka!) Studiów Filologiczno-Kulturoznawczych na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zgłębia tajemnice trzech języków obcych, co wiąże się z częstym płaczem i zgrzytaniem zębów. Jej miłością są j. obce, choć to trudny i burzliwy związek (patrz wyżej). Jej największą pasją jest język i kultura turecka, podróże, rzewna muzyka orientalna, poetyckie tureckie kino i taniec wschodni. Zafascynowana różnicami kulturowymi między krajami arabskimi, Iranem oraz Turcją, wzdycha po nocach o podbojach lingwistycznych na Bliskim Wschodzie.
KOMENTARZE