Home / Gospodarka / Turcja: Więcej „zielonych budynków” w miastach

Turcja: Więcej „zielonych budynków” w miastach

Transformacja miejska w Turcji - hurriyetdailynews.com

Nowe projekty transformacji miejskiej zakładają budowę większej ilości energooszczędnych budynków, poinformował minister środowiska i urbanizacji Erdoğan Bayraktar na  międzynarodowym szczycie dotyczącym ekologicznego budownictwa, który odbył się w dniach 18-19 lutego br. w Stambule.

W Turcji ok. 14 mln domów nie spełniałoby kryteriów rentowności i powinny zostać poddane szczegółowej kontroli. Infrastruktura w miastach jest stara i wiele budynków trzeba skontrolować w zakresie ich izolacji termicznej. Jest to szczególnie ważne w obliczu nieuchronnego kurczenia się zysków na największym w kraju rynku nieruchomości.

Szczyt w Stambule został zorganizowany po to, by podnieść świadomość ekologiczną, podkreślić znaczenie „zielonych budynków” oraz by stworzyć platformę umożliwiającą komunikację i wymianę informacji w sektorze budowlanym.

Budynki, które spełniają określone kryteria – są przyjazne dla środowiska i efektywnie wykorzystują zasoby energetyczne, są certyfikowane jako „zielone budynki”. Wybudowanie eko-budynku podnosi krótkoterminowy koszt o ok. 10%, natomiast w perspektywie długoterminowej przynosi duże oszczędności.

W bardzo złym stanie jest w Turcji ok. 6,5 mln domów. Rząd zamierza dokonać renowacji nie tylko w zakresie samych budynków, ale także w ich otoczeniu, powiedział minister Bayraktar. Chce zwiększyć o połowę ilość zieleni przypadającej na 1 mieszkańca. Ministerstwo planuje stworzyć nowe, 1,5 mln miasto w północnej części Stambułu, w którym będą wykorzystywane alternatywne źródła energii, tj. wiatr i energia słoneczna. Nowe miasto będzie bardzo dobrze skomunikowane z azjatycką częścią Stambułu dzięki planom budowy trzeciego mostu nad Bosforem oraz trzeciego lotniska, które ma powstać w tej okolicy. Zostaną opracowane też nowe koncepcje w celu ochrony wielu gatunków roślin i zwierząt.

Źródło: haber.stargazete.com, emlakguncel.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE