Home / Bałkany / Turcja / Turcja: Większe dopłaty rolnicze w przyszłym roku

Turcja: Większe dopłaty rolnicze w przyszłym roku

W budżecie bieżącego roku na dopłaty rolnicze przeznaczono 7 miliardów 786 milionów lir tureckich, lecz już teraz zapowiada się, że w przyszłorocznym budżecie nastąpi zwiększenie dopłat aż o ponad 16 % i przeznaczy się na nie 9 miliardów 102 miliony lir.

Dopłaty do podnoszenia jakości gruntów, przeprowadzania analiz składu chemicznego, wprowadzenia tzw. ekologicznego rolnictwa wyniosą około 250 milionów lir. Na dopłaty do oleju napędowego przeznaczy się 630 milionów lir, do nawozów – 760 milionów lir, sadzonki i ziarna z certyfikatami jakości – 115 milionów lir, zabezpieczania terenów rolniczych – 40 milionów. Dla producentów orzechów laskowych zostanie przeznaczona suma 720 milionów lir.

W bieżącym roku nie wykorzystano 13 milionów lir, przeznaczonych pierwotnie na rekompensaty dla producentów ziemniaków, których zbiory zostały zaatakowane przez chorobę synchytrium endobioticum, zwaną potocznie rakiem ziemniaka. Dopłaty te zostaną więc przesunięte na te same potrzeby na przyszły rok. Kwota wysokości 108 milionów lir zostanie przeznaczona na odszkodowania w ewentualnych szkodach w zbiorach herbaty.

Aż 3 miliardy 117 milinów lir zostanie przeznaczone na cele różnicowania upraw, w tzn. na zboża, herbatę, rośliny strączkowe.

Dopłaty do hodowli zwierząt wyniosą 2 miliardy 464 miliony lir. 399 miliony lir zostaną przeznaczone na zmianę typu gruntów na cele uprawne, a 316 milionów- na ubezpieczenia rolnicze.

 

Źródła: cnnturk.com, ekonomi.milliyet.com.tr

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE