Home / Społeczeństwo / Turcja: Wirujący derwisze z Konyi online

Turcja: Wirujący derwisze z Konyi online

Władze miasta Konya postanowiły uczcić 739 rocznicę śmierci Rumiego, wybitnego poety sufickiego, mistyka i twórcy Zakonu Wirujących Derwiszy, organizując emisję uroczystości dostępnych dla widzów za pomocą Internetu. Coroczne ceremonie organizowane przez położone w Środkowej Anatolii miasto cieszą się popularnością wśród tysięcy widzów na całym świecie.

Uroczystości rozpoczęły się Marszem Miłości i Tolerancji w Konyi 7 grudnia 2012 roku. Możliwość śledzenia uroczystości przez Internet spowodował, że pomimo faktu wyprzedania wszystkich biletów wstępu na pokazy wirujących derwiszy, miasto w dalszym ciągu dysponuje wolnymi miejscami w hotelach.

Burmistrz miasta Tahir Akyürek zapewnia, że całość wydarzeń można śledzić na stronie www.konya.bel.tr aż do 17 grudnia. Ponadto od tego roku słynne dzieło Rumiego „Masnavi” (tr. „Mesnevi”) dostępne jest w 16 wersjach językowych za pomocą aplikacji pobieranych na iPhone oraz iPad.

Obecnie, to jedno z najsłynniejszych oraz najbardziej wpływowych dzieł literatury sufickiej i perskiej, zostało przetłumaczone na 22 języki.

 

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Monika Obojska

KOMENTARZE