Home / Polityka / Turcja: Wizyta papieża Franciszka. Będzie pierwszym gościem pałacu Ak Saray
papież Franciszek

Turcja: Wizyta papieża Franciszka. Będzie pierwszym gościem pałacu Ak Saray

Już 28 listopada, papież Franciszek wyląduje na lotnisku Esenboğa w Ankarze. W przemowach prosi o modlitwy w intencji jego wizyty, by przyniosła „owoce pokoju, szczerego dialogu pomiędzy religiami”.

Wizyta papieża rozpocznie się w piątek w Ankarze, gdzie spotka się z prezydentem Turcji, Recepem Tayyipem Erdoğanem, premierem Ahmetem Davutoğlu i przewodniczącym Dyrekcji do Spraw Religii, Mehmetem Görmezem. Ma też odwiedzić Mauzoleum Mustafy Kemala Atatürka –  założyciela Republiki Tureckiej i promotora idei rozdziału religii od państwa.

Rzecznik tureckiego Ministerstwa ds. Zagranicznych, Tanju Bilgiç, powiedział reporterom, że podczas wizyty zostaną poruszone tematy „przymierza kultur, dialogu między kulturami, ksenofobii, walki z rasizmem i rozwoju politycznego regionu”.

Drugiego dnia wizyty, w sobotę  papież uda się do Stambułu, gdzie ma odwiedzić Hagię Sophię i Błękitny Meczet. Hagia Sophia, która została wybudowana jako bazylika w 360 roku, została przekształcona w meczet po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w 1453 roku. Od 1935 roku pełni funkcję muzeum, jednak w Turcji nie brakuje głosów postulujących, aby Hagia Sophia znów była meczetem.

Po wizycie w Błękitnym Meczecie, w programie wizyty znajduje się wizyta w Katedrze Św. Ducha na Harbiye i spotkanie z głową Patriarchatu Grekokatolickiego, Bartłomiejem I, Arcybiskupem Konstantynopola.

W niedzielę papież weźmie udział w mszy  w Kościele Św. Jerzego.

Pierwszy gość Pałacu Ak Saray

Papież Franciszek, który dał się poznać jako zwolennik skromności i prostoty, będzie pierwszym oficjalnym gościem wystawnego pałacu Ak Saray, na którego budowę wydano ponad 400 mln dolarów. Warto podkreślić, że jego budowa jest często krytykowana w Turcji właśnie ze względów religijnych.

Papież postanowił nocować w rezydencji należącej do Ambasady Watykanu, a władze w Ankarze zostały poproszone o udostępnienie na czas wizyty skromnego samochodu marki Ford Focus. Życzenie Watykanu nie zostało jednak spełnione, a papież będzie używał pancernego samochodu, zwykle używanego przez zagranicznych gości Ankary.

İhsan Özkes z opozycyjnej partii CHP (Republikańskiej Partii Ludowej) uważa, że w trudnym dla Turcji i całego Bliskiego Wschodu czasie, wizyta papieża jest ważna dla budowania dialogu między religiami. „Jego wizyta przyniesie szacunek, miłość i tolerancję”. 

Eksperci podkreślają jednak, że dla Franciszka jest to przede wszystkim szansa na wzmocnienie więzi z Kościołem Grekokatolickim.

Mehmet Ali Ağca, który w 1981 roku usiłował dokonać zamachu na papieżu Janie Pawle II, zorganizował z okazji wizyty Franciszka konferencję prasową. Wyjaśnił podczas niej, że nie chce się spotkać z papieżem, ponieważ ten wcześniej nie odpowiadał na jego prośby o audiencję. Stwierdził jednak, że „jeśli [Franciszek] służy pokojowi międzynarodowemu, sprawiedliwości, jest mile widziany [w Turcji]”.

Chrześcijanie w Turcji

Obecnie w Turcji około 0,2% populacji to chrześcijanie, podczas gdy 100 lat temu było ich aż 20%. Do gwałtownego spadku liczby chrześcijan przyczyniła się przede wszystkim wielka „wymiana ludności” z Grecją w 1923 roku, podczas której ponad milion Greków opuściło Turcję, a na ich miejsce przybyło ponad 300 tysięcy muzułmanów z Grecji. Także liczba chrześcijan z Armenii, żyjących w Turcji, spadła z ponad 2 milionów w 1915 roku do około 50 000 dziś – w wyniku wojen, deportacji, represji.

Choć pod rządami Recepa Tayyipa Erdoğana wprowadzono prawa, które częściowo poprawiły sytuację chrześcijan w Turcji (możliwość prowadzenia lekcji religii w szkołach, posiadania ziemi przez kościoły), w praktyce faworyzowane są islamskie szkoły religijne (Imam Hatip), a sam prezydent chętnie podkreśla swoje muzułmańskie, konserwatywne korzenie.  Nie słabną też nastroje nacjonalistyczne, a tożsamość turecka coraz częściej łączona jest z islamem.

Źródła: hurriyetdailynews.com,  bbc.co.uk., 

About Małgorzata Rabenda

Doktorantka na wydziale nauk o komunikacji Uniwersytetu w Kocaeli. Pisze o Turcji na portalu Bałkanistyka (społeczeństwo, polityka), a życie w kraju minaretów przybliża czytelnikom bloga Rodzynki Sułtańskie. Podyskutuj na Twitterze: @rodzynki
KOMENTARZE