Home / Gospodarka / Energetyka / Turcja: Współpraca nuklearna z Chinami

Turcja: Współpraca nuklearna z Chinami

W chińskim parlamencie odbyły się negocjacje pomiędzy delegacją Turcji, na czele której stał Recep Tayyip Erdoğan, oraz Chin, którą reprezentował premier Chińskiej Republiki Ludowej Wen Jiabao. Ich efektem było podpisanie kilku umów, w tym m.in. o współpracy w zakresie pokojowego wykorzystania energii jądrowej.

Delegacja Turcji uważnie śledziła chiński sektor energetyczny w związku z planami budowy drugiej elektrowni atomowej. W trakcie wizyty Erdoğana w Chinach miało nastąpić sfinalizowanie rozmów odnośnie budowy przez Chińczyków elektrowni jądrowej na wybrzeżu Morza Czarnego, powiedział turecki minister energetyki i zasobów naturalnych Taner Yıldız.

Przed wizytą w Pekinie premier Turcji wspólnie z delegacją 300 biznesmenów udał się do regionu Sinciang (Xinjiang). Obszar ten jest zamieszkiwany przez Ujgurów, należących do ludów tureckich. Turcja chce utworzyć tam swoją strefę przemysłową, a tym samym zwiększyć obroty handlowe pomiędzy obu państwami w ciągu najbliższych 5 lat osiągając 10 mld USD dzięki korzystnym umowom między tureckimi firmami i chińskimi inwestorami. W 2011 r. oba kraje znalazły się na czołowych miejscach w rankingu najszybciej rozwijających się gospodarek świata. Podczas spotkania przedstawicieli rządów obu państw dyskutowano także o rozwoju turystyki i promowaniu kultury.

Źródło: hurriyet.com.tr, sabah.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE