Home / Gospodarka / Infrastruktura / Turcja: Współpraca THY i Lufthansa

Turcja: Współpraca THY i Lufthansa

Tureckie Linie Lotnicze (THY) przygotowują się do nowego etapu współpracy z niemieckimi liniami Lufthansa. Oba przedsiębiorstwa są już współwłaścicielami firmy lotniczej Sunexpress, realizującej loty czarterowe i regularne na linii Turcja – kraje europejskie, mającej siedzibę główną w tureckiej Antalyi. Wiadomość o współpracy linii przekazał premier Turcji, Recep Tayyip Erdoğan, podczas wywiadu udzielonego w czasie konferencji Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) w Kızılcahamam w pierwszy weekend listopada.

Premier wyjaśnił, że propozycja współpracy przewoźników padła ze strony niemieckiej kanclerz, Angeli Merkel, podczas pobytu delegacji tureckiego rządu w Niemczech pod koniec października. Nowe przedsięwzięcie będzie polegało na równym udziale obu partnerów, z zachowaniem równowagi nakładu i zysków. Dokumentacja precyzująca warunki współpracy ma być przygotowana w pierwszym kwartale 2013 roku i przedłożona odpowiednim ministerstwom i głowom państw obu krajów.

Według początkowych założeń 49 % udziałów w części tureckiej przedsiębiorstwa miałoby znaleźć się w rękach prywatnych inwestorów, a 51 % – w gestii państwowej, jednak ostatecznie zmieniono decyzję na odwrotny podział udziałów, co jednak musi być jeszcze potwierdzone w obustronnej umowie z Niemcami. Ta tzw. „złota akcja” będzie umożliwiała sektorowi prywatnemu wywieranie wpływu na strategiczne decyzje spółki, np. zawetowane propozycji rządowych w kwestii nowego przedsiębiorstwa.

Prezes zarządu THY, Hamdi Topçu, jednak wyjaśnił, że jak dotąd odbyły się tylko wstępne konsultacje na poziomie prezesa zarządu i zastępcy prezesa ze strony Lufthansa oraz komitetu wykonawczego i członków zarządu THY. Dodał że kierownictwo THY jest otwarte na tego typu propozycje, ale jeszcze nie zapadły żadne wiążące decyzje w tej kwestii. Zapewnił jednak, że w ciągu najbliższych 3-5 miesięcy powstanie właściwy zarys umowy, która usatysfakcjonuje obie strony.

Źródła: zaman.com.tr, cnnturk.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE