Home / Kultura / Turcja: Wspomnienie o kubku kawy trwa 40 lat
Kawa po turecku

Turcja: Wspomnienie o kubku kawy trwa 40 lat

Podczas 8. spotkania Międzyrządowego Komitetu ds. ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO w Azerbejdżanie turecka kawa została wpisana na Listę reprezentatywną światowego dziedzictwa niematerialnego. Rzeczniczka Organizacji Lucía Iglesias Kuntz podkreśliła, że Lista służy promocji i zwraca uwagę na zdobycze kultury poszczególnych wspólnot, dzięki czemu odzwierciedla różnorodność świata. W 5-dniowym spotkaniu w Baku uczestniczyło blisko 800 delegatów ze 116 państw.

Od czasów Imperium Ottomaństkiego po dziś dzień kawa odgrywa znaczącą rolę dla tureckiego stylu życia i została na stałe wpisana jako integralna część kultury Turcji. Ten czarny napój zasłużył sobie na miejsce na Liście dzięki specyficznym sposobom jego przygotowania, które kultywowane są od pokoleń. Dodatkową jego zaletą jest umacnianie wspólnej tożsamości społeczeństwa poprzez przekazywanie sobie specyficznej wiedzy dotyczącej umiejętności jej parzenia. “Człowiek nie pragnie kawy lub kawiarni, lecz rozmowy z innymi, a kawa jest tylko wymówką.”, „wspomnienie o kubku kawy trwa 40 lat” to znane tureckie powiedzenia, które odzwierciedlają ogromne znaczenie małej czarnej dla kultury tego kraju.

Starania władz, w szczególności Ministerstwa Kultury i Turystyki Turcji i szeregu stowarzyszeń by wypromować tradycję przygotowania tureckiej kawy oraz potrzebę jej ochrony, stały się decydującym impulsem dla decyzji UNESCO.

To tylko początek. Teraz powinniśmy zadbać o zaangażowanie wszystkich odpowiednich organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, a także młodych ludzi, by w przyszłości zadbali o tę zdobyc tureckiej kultury oraz przekazali ją nienaruszoną kolejnym pokoleniom. Decyzja UNESCO jest satysfakcjonująca, zachęcająca, ale co najważniejsze wprowadza odpowiedzialność wszystkich zainteresowanych. – podkreślił Yurdagul Adanali, ekspert Ministerstwa Kultury i Turystyki Turcji. Lista w pełni odzwierciedla obecne zróżnicowanie kulturowe na świecie a także promuje międzykulturowy dialog oraz wzajemne zrozumienie – dodał.

Ferman Gülderen, dyrektor Kocatepe Coffee,  jednej z największych firm produkujących kawę i napoje na bazie kawy, również pochwalił decyzję UNESCO jako niezywkle dopingującą. Jego firma posiada coraz więcej kawiarni w całej Turcji, dzięki czemu krzewi kulturę parzenia i spożywania kawy wśród młodego pokolenia. Czyni to również eksportując swój produkt za granicę do takich państw jak Cypr, Grucja, Rosja, Chiny, Irak, Arabia Saudycja i Australia.

W 2012 roku zapoczątkowany został projekt pod nazwą Mobile Turkish Coffee Truck, pionierska akcja grupy wolontariuszy, którzy pragną wypromować turecką kawę oraz zaangażować ludzi w rozmowy o niej. Ich celem jest także zacieśnienie więzi oraz nawiązanie przyjaźni między narodami. Mobilna ciężarówka odwiedziła w miesiącach od maja do września 2012 roku 5 miast w USA, by rozdawać Amerykanom darmową kawę. W Turcji organizowane są także projekty obejmujące tematykę przygotowania i parzenia kawy po tłumaczenie dawnych dokumentów dotyczących tego napoju, jak również wystawianie sztuk nowoczesnego teatru cieni o historii tureckiej kawy.

Na Liście UNESCO znajdują się także turecka świąteczna potrawa keşkek, wirujący derwisze, teatr cieni, a także zapasy w oleju, turecki sport narodowy. Obecnie Turcja, wraz z Serbią, Mołdawią, Rumunią, Macedonią i Chorwacją, przygotowują się do zgłoszenia obchodów święta Hıdrellez, wieszczącego nadejście wiosny, do wpisania go na Listę reprezentatywną światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO.

Joanna Gajda

Źródła: turkey.setimes.com, mobileturkishcoffeetruck.org

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE