Home / Gospodarka / Energetyka / Turcja wśród największych performerów gazów cieplarnianych
Kopalnia węgla w Somie - hurriyetdailynews.com

Turcja wśród największych performerów gazów cieplarnianych

Turcja znajduje się w czołówce emitentów dwutlenku węgla według badań przedstawionych przez Germanwatch i Climate Action Network podczas szczytu klimatycznego ONZ w Limie.  Raport wymienił 58 największych światowych emitentów, którzy razem produkują prawie 90% wszystkich gazów cieplarnianych i stopniuje je według udziału jaki mają w zmianie klimatu. W rankingu uwzględniającym emisję gazów,  Turcja zajęła miejsce na samym końcu listy z numerem 51.

Według raportu Turcja wypadła szczególnie źle pod względem wydajności energetycznej i polityki klimatycznej. Według krajowych ekspertów klimatycznych kraj nie posiada żadnej strategii poradzenia sobie z problemem zmian klimatycznych. Wręcz odwrotnie, rząd turecki wspiera przestarzały przemysł paliwowy czy budowy nowych elektrowni węglowych w całym kraju, często przyspieszając proces oceny wpływu na środowisko.

Zwyczajowo żadne z trzech pierwszych miejsc nie zostało zajęte by podkreślić, że żaden z krajów nie robi wystarczająco dużo by powstrzymać zmiany klimatyczne. Po pustej pierwszej trójce najwyższe miejsce zajęła Dania. Kraje takie jak Maroko czy Cypr również zajęły jedne z najwyższych miejsc.

Turcja wyprzedziła Rosję, Kanadę i Australię i pomimo swojej bardzo niskiej pozycji w zasadzie podniosła się o dwa miejsca w stosunku do poprzedniego roku, czego powodem były kolejno promocja odnawialnych źródeł energii po 2012 roku, nie otwarcie żadnej elektrowni węglowej w 2012r. oraz większa ilość elektrowni energii odnawialnej zintegrowanych z systemem energetycznym.  Nie był to jednak wynik zaplanowanej polityki energetycznej, lecz sytuacja tymczasowa.

Turcja mierzy się z rosnącą lokalną krytyką, podczas gdy zwiększa się zapotrzebowanie energetyczne, a rząd nie zdołał przyjąć całościowych strategii dotyczących energooszczędności i rozwoju źródeł odnawialnych. Ministerstwo Środowiska również daje zielone światło wielu projektom energetycznym w całym kraju, często po fałszywych procesach oceny wpływu na środowisko.

Opracowała: Marta Puchłowska

Źródło: hurriyetdailynews.com

KOMENTARZE