Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Turcja: Wstrzymanie produkcji wina w prowincji Tekirdağ
Produkcja soku winogronowego - haberciniz.biz

Turcja: Wstrzymanie produkcji wina w prowincji Tekirdağ

Spółdzielnie rolnicze w tureckiej prowincji Tekirdağ, które przy wykorzystaniu państwowych środków w 2007 r. założyły winnicę, rozpoczęły produkcję soku z winogron zamiast wina w związku z wprowadzonymi ograniczeniami dotyczącymi spożywania alkoholu.

- Może to oznaczać koniec branży winiarskiej w Turcji z powodu wysokich podatków specjalnych na wino oraz najnowszych przepisów mających na celu ograniczenie spożycia alkoholu. Dlatego zdecydowaliśmy się zatrzymać produkcję wina i produkować sok z winogron dzięki pomocy znajdującego się tu instytutu badawczego – poinformował szef spółdzielni Nihat Balkan.

Spółdzielnia przygotowywała urządzenia i w 2009 r. rozpoczęła produkcję wina. Otrzymała wówczas 50 proc. Funduszy państwowych na zakup sprzętu i jego instalację. Teraz spółdzielnia będzie produkować ok. 3 tys. litrów soku z 400 tys. ton winogron, które są uprawiane przez 61 partnerów spółdzielni, zmierzając do 150 tys. litrów soku w przyszłości.

Zgodnie z projektem kontrowersyjnej ustawy, która ogranicza możliwość sprzedaży i reklamy napojów alkoholowych w Turcji, sprzedawcy nie mają prawa sprzedaży alkoholu w godzinach 22:00-6:00 oraz sprzedaży w pobliżu szkół i miejsc kultu religijnego.

Nowe prawo zakazuje wszystkim sprzedawcom detalicznym sprzedaży alkoholu w nocy, jednak ograniczenia te nie dotyczą restauracji i innych obiektów.

Źródłem: sondakika.com, haberciniz.biz

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE