Home / Gospodarka / Energetyka / Turcja: Wymiana energii elektrycznej na gaz z Iraku

Turcja: Wymiana energii elektrycznej na gaz z Iraku

Turcja planuje budowę elektrowni na granicy z Irakiem, by dostarczać prąd do Iraku w zamian za gaz ziemny, powiedział turecki minister energetyki i zasobów naturalnych Taner Yıldız.

Podobnie jak w przypadku dywersyfikacji dostaw ropy, rząd Turcji stara się znaleźć alternatywne źródła dostaw gazu ziemnego. Byłby on importowany z Iraku przez firmę, która zwycięży w przetargu.

Turcja podpisała z rosyjskim Gazpromem specjalną umowę, która zabezpiecza kraj przed podwyżkami dostaw gazu ziemnego (ewentualna podwyżka ceny dostawy gazu ziemnego do Europy nie będzie dotyczyła Turcji w czasie trwania umowy), potwierdził dziennikarzom Yıldız na konferencji prasowej w Ankarze.

Rząd Turcji opracowuje obecnie nowy plan, według którego osoby zużywające więcej zasobów naturalnych miałyby płacić więcej.

– Nie możemy dostarczać gazu ziemnego dla obywateli za darmo. Możemy tak czynić dla rodzimych złóż zasobów naturalnych jak węgiel, ale gaz ziemny jest produktem importowanym – dodał Yıldız. Brak podwyżek cen dostaw gazu ziemnego znacznie obciąża budżet państwa. Podobne rozwiązanie zastosowano w przypadku benzyny.

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE