Home / Polityka / Turcja: Wyniki wyborów bez zaskoczenia
BusQj5CIcAAiFX2

Turcja: Wyniki wyborów bez zaskoczenia

Niepotrzebna będzie druga tura wyborów prezydenckich w Turcji. Po przeliczeniu ponad 98% głosów ogłoszono, że pierwszym wybranym bezpośrednio prezydentem państwa został Recep Tayyip Erdoğan, który otrzymał 51,6% głosów.

Erdoğan został tym samym 12. Prezydentem Republiki Tureckiej i pierwszym wybranym według nowej ordynacji wyborczej. Jego kontrkandydat, Ekmeleddin İhsanoğlu, startujący z ramienia opozycyjnych partii CHP i MHP wygrał na południowym-zachodzie, a w skali kraju otrzymał ponad 38% głosów.

Selahattin Demirtaş, przywódca kurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) wyprzedził swoich oponentów w regionach na wschodzie Turcji i zakończył udział w wyborach z wynikiem prawie 10%.

Po zamknięciu lokali wyborczych, Erdoğan wygłosił krótkie przemówienie w Stambule, podkreślając, że będzie kontynuować służbę narodowi, by dbać o lepszą demokrację. Premier dokonał symbolicznego gestu wstępując w drodze na lotnisko, skąd udał się do Ankary ze swojego domu w Stambule, do Meczetu Sultan Eyüp. To pierwszy meczet zbudowany w tym mieście po zdobyciu Konstantynopola przez Turków, dziś jest celem pielgrzymek. Szef rządu udał się tam, by podziękować za wygraną w wyborach.

Media podkreślają, że tak jak wcześniej sugerował premier, w Turcji dojdzie do wzmocnienia władzy prezydenckiej. Zauważa się, że nawet jeśli nie dokona zmian w tym kierunku, będzie rządził państwem z tylnego siedzenia.

Źródła: todayszaman.comhurriyetdailynews.combbc.com

About Joanna Gajda

KOMENTARZE