Home / Gospodarka / Turcja: Wysoki eksport broni

Turcja: Wysoki eksport broni

broń

Turecki eksport w pierwszym kwartale wzrósł o 11,5% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym, osiągając 272.2 miliony dolarów. Aż 39% towarów z tej kategorii trafia do Stanów Zjednoczonych. Przewodniczący Unii Eksporterów przemysłu obronnego i kosmicznego, powiedział, że celem jest uzyskanie 1,5 miliarda dolarów zysku.

Pomimo ogólnego 10,2% spadku eksportu w marcu w ujęciu rocznym, Tureckim producentom broni udało się podnieść eksport o 11,5%, dzięki 33% wzrostowi w pierwszych dwóch miesiącach roku, zgodnie z danymi dostarczonymi przez Turecką Unię Eksporterów (TİM).

Stany Zjednoczone uzyskały najwyższy odsetek w zyskach z przemysłu obronnego (105,2 milionów dolarów), podczas gdy Bahrajn był drugi z 24,7 milionami dolarów, a następnie Włochy (17,8 milionów dolarów).

Przewodniczący Unii Eksporterów, Latif Aral Aliş, powiedział, że sektor w ostatnich latach odczuł wyraźny wzrost zysków, a eksport stale rośnie i wyniósł 600 milionów dolarów w latach 2008 i 2010. W 2011 wzrósł aż do 800 milionów dolarów. W roku ubiegłym zwiększył się do 1,3 miliarda.

Cel na 2013 został ustawiony na 1,5 miliarda euro, ponieważ Turcja ma sposoby na szerzenie swojego sukcesu w eksporcie pojazdów lądowych, systemów komunikacyjnych, a także elektrycznej broni optycznej i świetlnej. – „Po zakończeniu niezbędnej infrastruktury i systemów finansowych, planujemy aby w ciągu najbliższych dwunastu lat co najmniej 5% ogólnego eksportu Turcji stanowiła obronności, przemysł lotniczy i systemy bezpieczeństwa, platformy i usług” – dodał Aliş.

Udział tych gałęzi gospodarki wśród tureckiego eksportu wyniósł 0,8% w pierwszym kwartale 2013 roku. Przemysł obronny składa się i tym samym przynosi największe zyski ze sprzedaży m. in. elementów samolotów i części helikopterów, silników do czołgów i bojowych wozów opancerzonych, cywilnych samolotów pasażerskich i wyrzutni rakiet.

„Istnieje jeszcze więcej przeszkód do pokonania. Ważne jest to, aby przedstawić zasadnicze rozwiązania na różne sposoby i przy szerokim zakresie możliwości finansowych” – oznajmił przewodniczący Aliş.

Turcja ma również na celu rozszerzenie gamy swoich rynków eksportowych do Azji Środkowej i na Daleki Wschód. Afryka ma dołączyć do rynków o wysokim priorytecie w związku z eksportem elementów obronnych i lotniczych.

Turcja w rankingu dotyczącym największych eksporterów broni na świecie w 2012 roku uplasowała się na 24. pozycji – według zebranych danych dotyczących głównych transakcji bronią na całym świecie, przedstawionych przez Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem. Co istotne, te same dane wykazały, że Turcja stała się czwartym największym importerem broni konwencjonalnej na świecie.

Testy pierwszych sześciu tureckich śmigłowców szturmowych (ATAK) są na ukończeniu i będą dostarczone państwu tego lata – poinformował Faruk Özlü, wiceminister podsekretarza przemysłu obronnego. ATAK to jeden z największych projektów Turcji w tej dziedzinie. Jednym z innych projektów jest turecki program – Program Helicopter Utility, nad którym turecki producent broni, Turkish Aerospace Industries (TAI), prowadzi rozmowy z amerykańskim producentem lotniczym Sikorsky, o produkcji około 109 helikopterów. Inny program ma na celu produkcję lokalnych, zaprojektowanych, 5-tonowych śmigłowców do użytku policji i służb cywilnych.

Źródło: turkishweekly.net

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE