Home / Gospodarka / Energetyka / Turcja: Wysoki wzrost zużycia benzyny w czerwcu

Turcja: Wysoki wzrost zużycia benzyny w czerwcu

Wewnątrzkrajowa sprzedaż benzyny w czerwcu bieżącego roku wzrosła w stosunku do ilości z maja aż o 11,7 %, osiągając wielkość rzędu 175 tysięcy 372 ton, a ilość sprzedanego w tym samym czasie oleju napędowego wzrosła o 4,8% wobec ilości z maja, osiągając wielkość 1 miliona 469 tysięcy 630 ton, podał w raporcie Urząd Regulacji Rynku Energetycznego (EPDK).

Łącznie ilość sprzedanej benzyny i oleju napędowego wzrosła o 8,6%. Ilość importowanej, nieprzetworzonej ropy naftowej w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosła o 37,8%. Z kolei eksport benzyny w miesiącu czerwcu zmniejszyła się o 2,2%. Wyeksportowano wówczas 234 tysiące 706 ton benzyny.

Raport podaje także, iż średnia cena litra benzyny w czerwcu, w stosunku do średniej ceny z maja, zmalała o 3%, wynosząc 4,25 lir tureckich. Średnia cena litra oleju napędowego w czerwcu zmalała wobec cen majowych o 3,44% i wyniosła 3,69 lir tureckich.

Obniżenie cen benzyny i oleju, a także ich wyższa sprzedaż, zostały spowodowane chwilowym uspokojeniem na światowych rynkach energetycznych, co z kolei wynikło z tymczasowego wyciszenia politycznego konfliktu wielu krajów z Iranem.

Źródła: ntvmsnbc.com, ilkelihaber.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE