Home / Bałkany / Turcja / Turcja: Wysokie miejsce na międzynarodowej liście rezerw złota

Turcja: Wysokie miejsce na międzynarodowej liście rezerw złota

Turcja uplasowała się na 17. miejscu z 319,9 tonami złota na liście rezerw złota według World Gold Council w październiku 2012 roku. Według statystyk Turcja oszczędza 15,1% swoich rezerw walutowych w złocie.

Stany Zjednoczone są na czele listy, która została utworzona z danych pochodzących z Międzynarodowych Statystyk Finansowych Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IFS). USA posiada 8,133.5 ton rezerw w złocie, co stanowi 76,1% wszystkich rezerw walutowych. Zaraz po USA na drugim miejscu uplasowują się Niemcy z 3,391.3 ton rezerw złota i Międzynarodowy Fundusz Walutowy z 2.814 tonami.

Statystyki pokazują również kwoty rezerwy złota na świecie i w strefie euro. Zgodnie z tabelą istnieje łącznie 31,491.1 ton rezerw złota na świecie, podczas gdy 10,783.3 ton należy do strefy euro, włączając rezerwy Europejskiego Banku Centralnego.

Tabela Międzynarodowych Statystyk Finansowych   nie wymienia wszystkich posiadaczy złota: kraje, które nie zgłosiły swoje złotych rezerw do MFW w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie są włączone do statystyk. Niektóre kraje są znane z tego, że trzymają złoto, ale nie podają danych do publicznej wiadomości.

Turcja wyprzedziła Wielką Brytanię, Liban oraz Hiszpanię, a z kolei przed nią znalazły się m.in.: takie kraje jak Arabia Saudyjska czy Szwajcaria.

 

Źródło: hurriyerdailynews.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE